wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Przed nami rekordowy rok

Autor: |

Właśnie poznaliśmy plan miejskich wydatków na przyszły rok. Tak dużego budżetu w historii jeszcze nie było. Co więcej, ponad połowa zapisanych w nim pieniędzy zostanie przeznaczona na inwestycje. Co się będzie działo w Świdniku w 2020 roku?

Od kilku lat w naszym mieście regularnie rosną wydatki na inwestycje. Nie inaczej będzie w nadchodzącym roku. Urzędnicy właśnie przesłali do Regionalnej Izby Obrachunkowej projekt budżetu. Wynika z niego, że ponad 90 mln zł zostanie przeznaczone na zadania inwestycyjne.
– Jesteśmy w bardzo ważnym momencie rozwoju naszego miasta. Dzięki różnorodnym dotacjom, zarówno rządowym, jak i państwowym, mamy szansę na wykonanie inwestycji, które planowaliśmy od lat. Staramy się wykorzystywać wszelkie dostępne źródła, fundusze i projekty. Zależy nam, żeby nasze miasto stawało się jeszcze lepszym miejscem do życia, pracy i odpoczynku. Inwestujemy w nowe drogi, rozwój gospodarczy, poszerzamy sieć żłobków i przedszkoli, budujemy infrastrukturę sportową – wymienia burmistrz Waldemar Jakson.

Wielkie budowy na finiszu

W 2020 roku zakończy się budowa kilku spektakularnych inwestycji. Jedną z nich jest ul. Kusocińskiego, która połączy miasto z węzłem „Świdnik” na drodze ekspresowej S 17. – Budowa jest już na finiszu. Na początku przyszłego roku zostanie zakończona – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Inwestycja będzie w sumie kosztować 24 mln zł, w tej kwocie jest 17 mln zł dotacji unijnej. W przyszłym roku miasto skończy również budowę Parku Avia. Największe przedsięwzięcie ostatnich lat pochłonie ok. 52 mln zł.

– Dodatkowo, po otwarciu nowego obiektu, planujemy przeprowadzić gruntowny remont basenu przy Szkole Podstawowej nr 5 – dodaje M. Dmowski.

Na tym nie koniec. W 2020 roku powstanie dworzec przesiadkowy przy ul. Klubowej oraz trzy nowe parki.

– Przygotowujemy się też do budowy żłobka. Właśnie złożyliśmy wniosek do rządowego programu „Maluch Plus”. Chcemy także zakończyć sprawę przebudowy ul. Witosa, dlatego wpisujemy do budżetu przygotowanie dokumentacji tej inwestycji – wyjaśnia zastępca burmistrza.

Drogi pod szczególnym nadzorem

W przyszłym roku wiele zmieni się także na miejskich ulicach. – Wpisaliśmy do projektu wydatków budowę m.in. ul. Drewnianej, Roweckiego „Grota”, sieci dróg na os. Żwirki i Wigury, ul. Sosnowej czy Poziomkowej – wylicza M. Dmowski.

Po latach szukania funduszy, rozpocznie się budowa pierwszego etapu al. NSZZ „Solidarność”. Urzędnicy planują także wykonanie dokumentacji pozostałego fragmentu i aplikowanie o rządowe dofinansowanie tego przedsięwzięcia.

W przyszłym roku mają się również zakończyć problemy z włączeniem się do ruchu na skrzyżowaniu ul. Rejkowizna z Klonową i al. Lotników Polskich. W tym miejscu, za 1,3 mln zł, powstanie rondo.

– Budowa ulic jest dla nas bardzo istotna, chociaż oczywiście nie będziemy w stanie wykonać wszystkich w jednym roku. Chcemy natomiast być gotowi na pozyskanie dofinansowania do ich budowy, dlatego zaplanowaliśmy przygotowanie dokumentacji kolejnych – tłumaczy M. Dmowski.

W planie miejskich wydatków znalazła się budowa dwóch dróg w Strefie Aktywności Gospodarczej. Chodzi o ul. Żwirki i Wigury oraz ul. Nadleśną. – Zależy nam na przyciągnięciu do SAG inwestorów, dlatego inwestujemy w niezbędną infrastrukturę. Liczymy również, że uda się nam sięgnąć na ten cel po środki z Funduszu Dróg Samorządowych – mówi M. Dmowski.

Co dalej z miejskimi planami?

Przygotowanie projektu budżetu to dopiero pierwszy etap uchwalania planu miejskich wydatków na przyszły rok. Teraz dokument oceni Regionalna Izba Obrachunkowa. Projekt otrzymali również radni, bo to do nich należy przyjęcie budżetu w ostatecznym kształcie. Będą nad nim głosować najprawdopodobniej w drugiej połowie grudnia.

Inwestycje drogowe:

Budowa ul. Kusocińskiego – 8 mln zł
Budowa ul. Św. Brata Alberta – 676 tys. zł
Budowa ul. Gen. Roweckiego Grota – 2,2 mln zł
Rozbudowa ulicy Sosnowej – 2,9 mln zł
Budowa al. NSZZ „Solidarność, etap I – 16,6 mln zł
Budowa ul. Drewnianej – 3,6 mln zł
Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Rejkowizna z ul. Klonową i al. Lotników Polskich – 1,3 mln zł
Budowa ul. Poziomkowej – 1,7 mln zł
Budowa ul. Żwirki i Wigury oraz Nadleśnej – 9 mln zł
Budowa chodnika przy ul. B. Czecha – 50 tys. zł
Budowa chodnika przy ul. Partyzantów – 145 tys. zł
Przebudowa sieci ulic w os. Żwirki i Wigury (ul. Puławskiego, Matejki, Szopena, Miła, Kwiatowa, Willowa) – 5,7 mln zł

Dokumentacje budowy dróg:

Wiejskiej (150 tys. zł), ul. Działkowca (150 tys. zł), al. NSZZ „Solidarność”, etap II (70 tys. zł), ul. B. Czecha (50 tys. zł), ul. Dywizjonu 303 (50 tys. zł), ul. Malinowskiego (50 tys. zł), ul. Kasperka (25 tys. zł), ul. Witosa (50 tys. zł), ul. Modrzewiowej (50 tys. zł), ul. Chryzantemowej (60 tys. zł),

Inwestycje sportowe, rekreacyjne, komunalne, edukacyjne:

Wykonanie i montaż 5 witaczy – 180 tys. zł
Mobilny LOF (budowa węzła przesiadkowego, ul. Klubowej, przebudowa ul. Kolejowej, dwóch skrzyżowań, budowa chodnika i drogi rowerowej wzdłuż ul. Okulickiego i Targowej, oświetlenie i monitoring) – 9,5 mln zł
Budowa alejek i rozbudowa cmentarza – 360 tys. zł
Przebudowa siedziby PSONI przy ul. Kościuszki – 2 mln zł
Budowa żłobka miejskiego – 8 mln zł
Wykonanie oświetlenia terenu przy ul. Spadochroniarzy – 30 tys. zł
Zielony LOF (budowa parków: przy ul. Fabrycznej, między osiedlami Brzeziny I i II, na dawnym wysypisku śmieci) – 4,1 mln zł
Zakup i montaż kolektorów słonecznych – 1,7 mln zł
Zakup i montaż pomp ciepła i ogniw fotowoltaicznych) – 5,2 mln zł
Budowa Parku Avia – 8,7 mln zł

Zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego:

Zaułek Poetów – 150 tys. zł
Miejsca parkingowe przy ul. Skarżyńskiego – 101 tys. zł
Plac zabaw dla maluchów – 170 tys. zł
Plac zabaw przy ul. Kopera – 200 tys. zł
Muzyczne wieczory u św. Kingi – 70 tys. zł
Na dobry początek V – 70 tys. zł
Pomagajka III – 70 tys. zł
Mały Świat III – 70 tys. zł
“Usiądź ze mną i poczytaj” – 9,8 tys. zł
Symulator lotniczy śmigłowcowo-samolotowy – 54 tys. zł
Domki dla jerzyków – 27,2 tys. zł
Dajmy im szansę – zajęcia terapeutyczne – 70 tys. zł

 

Artykuł przeczytano 2893 razy

Last modified: 14 listopada, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content