środa, 17 kwietnia 2024r.

Przed nami dwunasty Orszak

Autor: |

6 stycznia 2024 roku ulicami Świdnika, już po raz dwunasty, przejdzie Orszak Trzech Króli. Trwają przygotowania do obchodów Dnia Objawienia Pańskiego, które odbędą się pod hasłem „W jasełkach leży!”. Ich organizatorami są Stowarzyszenie im. NMP Matki Kościoła „Mater Nostra” i parafia pw. NMP Matki Kościoła we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i NSZZ „Solidarność”.

Wczoraj w sali plenarnej Urzędu Miasta spotkali się przedstawiciele organizatorów, placówek oświatowych oraz rodziców przedszkolaków i uczniów, którzy włączają się uliczne jasełka.

– Zależy nam bardzo, by to wydarzenie nadal funkcjonowało w przestrzeni miejskiej. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły na przyszłość, chętnie wysłuchamy, na pewno skorzystamy z podpowiedzi. Tematem styczniowego Orszaku Trzech Króli są jasełka ze względu na przypadającą w okresie Bożego Narodzenia osiemsetną rocznicę pierwszego przedstawienia jasełkowego zaaranżowanego przez Świętego Franciszka w Greccio we Włoszech. Tym razem nasi Królowie będą przemierzali trasę orszaku piechotą, by być bliżej mieszkańców, częstować najmłodszych słodyczami. Mamy już Świętą Rodzinę, ale jeśli ktoś ma w kręgu swoich znajomych rodzinę z małym dzieckiem, która ewentualnie mogłaby w razie konieczności ją zastąpić, prosimy o kontakt przez facebookowy profil Orszak Trzech Króli Świdnik lub na adres email orszakswidnik@gmail.com. Zapraszamy serdecznie wszystkich świdniczan do aktywnego udziału w uroczystości Epifanii. Można przybyć w strojach nawiązujących do tradycji jasełkowej, szczególnie anielskich – mówili Barbara Hajkowska-Pirek, pomysłodawczyni i koordynatorka świdnickiego OTK, oraz Tomasz Patyra ze Stowarzyszenia im. NMP Matki Kościoła „Mater Nostra”.

Przedstawiciele poszczególnych placówek oświatowych będą reprezentowali królewskie świty lub tworzyli zabezpieczenie orszaku dziecięcego. Chętni rodzice ze swoimi pociechami mogą się zgłaszać do wychowawców lub koordynatorów. Są dla nich przygotowane peleryny, szkaplerze, chusty na głowę. Okrzyki dworów Monarchów to: „W Betlejem mieście – tam się pospieszcie” (Afryka), „Dzieciątko małe – dajcie mu chwałę” (Azja), „Pójdziemy młodzi – Jezus się rodzi” (Europa).

Orszak wyruszy o godz. 12.00 z placu Konstytucji 3 maja do kościoła pw. NMP Matki Kościoła, gdzie Królowie powitają Narodzonego Jezusa, a o godz. 13.00 odprawiona zostanie msza św. Po drodze uczestnicy obejrzą scenki rodzajowe, przygotowane przez artystów z Centrum Kultury w Mełgwi i Świdnickiej Grupy Teatralnej „Teatr Drogi” oraz zespół Noira z MOK. Dla świdniczan przygotowano również papierowe korony, śpiewniki i chorągiewki. Dzieci będą też mogły wziąć udział w konkursie plastycznym, którego rozstrzygnięcie wraz z podsumowaniem Orszaku zaplanowano na 25 stycznia, w Miejskim Ośrodku Kultury.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują burmistrz Waldemar Jakson, starosta Łukasz Reszka i arcybiskup Stanisław Budzik.

Konkursy dla najmłodszych

Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszy konkurs plastyczny dla dzieci, który w tym roku odbywa się pod orszakowym hasłem „W żłobie leży KTÓŻ pobieży”. Przeznaczony jest dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III z terenu Świdnika. Zadanie uczestników to przygotowanie pracy dotyczącej Objawienia Pańskiego, oprócz elementów związanych z hasłem zawierającej również symbolikę szopki lub Świętej Rodziny. Technika wykonania jest dowolna, organizatorzy zastrzegają jednak, że powinna być stworzona indywidualnie i nie może mieć formy przestrzennej, a jej format być nie mniejszy niż A4 i nie większy niż A3.

Dzieła należy dostarczyć do 15 stycznia, do siedziby organizatora – Przedszkola nr 4 im. Kaprala Niedźwiedzia Wojtka, ul. Piłsudskiego 1. Regulamin konkursu, nad którym patronat honorowy sprawuje burmistrz Waldemar Jakson, dostępny będzie na stronie www.p4.e-swidnik.pl.
aw

Artykuł przeczytano 330 razy

Last modified: 19 grudnia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content