poniedziałek, 20 maja 2024r.

Promesy dla strażaków

Autor: |

Po raz pierwszy w historii, dzięki nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, możliwe jest dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z budżetu państwa. Promesy o wartości 175 tysięcy złotych trafiły do 35 jednostek z powiatu świdnickiego. Przekazanie odbyło się w środę, w sali plenarnej Urzędu Miasta.

Promesy wręczali: Sylwester Tułajew, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, st. bryg. Grzegorz Alinowski, lubelski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz bryg. Sławomir Kowalczyk, komendant powiatowy PSP w Świdniku.
Premier Mateusz Morawiecki skierował do członków OSP specjalny list, który odczytał Sylwester Tułajew: „Ochotnicze Straże Pożarne stanowią nasz narodowy skarb i dumę, a wy jesteście tej dumy bezpośrednim powodem. Dostrzegamy potrzeby waszych jednostek i staramy się tworzyć warunki niezbędne do ich funkcjonowania. Wierzę, że działania, które podejmujemy przełożą się na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i komfort waszej pracy.”
Sekretarz stanu dziękował strażakom w imieniu swoim oraz Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zapowiedział również kolejne dofinansowania.
– Od początku tej kadencji, dużą wagę przykładamy do spraw związanych z bezpieczeństwem mieszkańców naszego kraju, stąd realizacja tego programu. Już dziś, przygotowujemy się w ministerstwie do jego kolejnej edycji. Chcę podziękować wam wszystkim, za to, że mimo krótkiego terminu, złożyliście wnioski. Dziękuję również za bardzo dobrą współpracę PSP i OSP – mówił S. Tułajew.
– Przygotowujemy takie rozwiązania, aby wszyscy ci, do których są one kierowane mogli z nich korzystać. Po raz pierwszy aplikujemy o tego rodzaju pieniądze i robimy to skutecznie. Chciałbym, aby dzisiejszy dzień był zapamiętany jako dzień dobrej współpracy – dodał A. Soboń.
Lubelski komendant podkreślił jak ważne jest funkcjonowanie oraz wzajemne wsparcie strażaków zawodowych i ochotników: – Dziękuję ministrom Sylwestrowi Tułajewowi i Arturowi Soboniowi oraz rządowi za docenienie roli OSP i PSP. Są to dwa płuca, które nie mogą bez siebie funkcjonować. Co drugie zdarzenie jest obsługiwane przez strażaków ochotników, co pokazuje jak bardzo potrzebne są i jak istotną rolę pełnią w systemie bezpieczeństwa państwa.
Rządowe promesy, dodatkowym 1000 zł dla każdej jednostki OSP, wsparło świdnickie starostwo powiatowe. Przekazane pieniądze zostaną wykorzystane na realizację zadań statutowych.

ao

Artykuł przeczytano 1306 razy

Last modified: 10 października, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content