czwartek, 07 grudnia 2023r.

Poznaliśmy sportowców roku

Autor: |

W sobotę, podczas III Świdnickiego Balu Sportu organizowanego przez Stowarzyszenie Sportowy Świdnik, poznaliśmy laureatów Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Świdnika w 2018 roku. W głosowaniu wzięło udział ponad 500 internautów i czytelników Głosu Świdnika. Zwycięzcami rywalizacji, w poszczególnych kategoriach zostali:

Kategoria „Trener” – Sławomir Czarnecki. Trener siatkarzy MKS Avia Świdnik. Wiosną jego zespół dotarł do turnieju półfinałowego w walce o awans do I ligi. W obecnym sezonie drużyna, która w rundzie zasadniczej zajęła 1. miejsce w swojej grupie II ligi jest również jednym z głównych kandydatów do awansu.

Kategoria „Amator” – Artur Jendrych. Utytułowany biegacz biorący udział w zawodach kategorii „ultra” w Polsce i Europie. Członek Stowarzyszenia Biegający Świdnik. Jego najlepsze wyniki w minionym roku:
– I miejsce – Bieg Szlak Trafi na dystansie 57 km.
– I miejsce – Brubeck Iron Run w Krynicy Zdrój – 9 biegów w 3 trzy dni.
– I miejsce – Łemkowyna Ultra Trail, bieg na 150 km
– II miejsce – Gorce Ultra Trail, bieg na 102 km /różnica terenu 4320m/

Kategoria „Junior” – Emilia Szalak. Taekwondo, LKSW „Dan” Świdnik. Uczennica ILO w Świdniku. Jej najważniejsze osiągnięcia, to:
– Złoty medal na otwartych mistrzostwach świata w Taekwondo (Birmingham).
– 2 złote medale i tytuł najlepszej juniorki mistrzostw Polski w Taekwondo (Ostróda).
– 2 złote medale Międzynarodowego Pucharu Polski „Polish Open Cup” (Opole).
– Srebrny medal mistrzostw Polski juniorek w kickboxingu light-contact (Kurzętnik).
– 2 złote medale Pucharu Polski w kickboxingu (Świdnik).
– Złoty na South East Opens (Hatfield, Anglia).

Kategoria „Senior” – Nina Furmaniak. Wychowanka Klubu Tenisowego Avia Świdnik. Zajmuje czołowe miejsca na listach Polskiego Związku Tenisowego. W 2018 r. zdobyła złoty medal na mistrzostwach Polski do lat 23 w Bytomiu, w grze podwójnej.

Kapituła plebiscytu wyłoniła też zwycięzców w kategoriach honorowych:

Mecenasem Świdnickiego Sportu w 2018 roku została Polska Grupa Energetyczna. Współpraca między Miejskim Klubem Sportowym Avia Świdnik i energetycznym koncernem sięga końca 2017 roku. Zaczęła się od zorganizowania turnieju „PGE energia młodej Avii”. Nowy partner żółto – niebieskich postawił na wsparcie grup młodzieżowych. Dzięki niemu udało się wesprzeć kilkuset młodych adeptów piłki nożnej i siatkowej. Także dwa, nowe programy – „Avia z klasą” i „Avia-skrzaty”, powstały dzięki wsparciu finansowemu PGE i cieszyły się ogromną popularnością wśród przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Miano Wydarzenia Sportowego 2018 roku uzyskał V Charytatywny Bieg Mikołajkowy i Nordic Walking organizowany przez Stowarzyszenie Biegający Świdnik. To impreza niezwykła na sportowej mapie naszego miasta. Oprócz promocji zdrowia, propaguje bowiem również ofiarność na rzecz potrzebujących. Nie robi tego w sposób napuszony, ale zupełnie swobodny, wręcz z przymrużeniem oka. Na ulicach pojawiają się mikołaje, renifery, choinki i śnieżynki. Jedni biegną, inni spacerują. Nie ma parcia na wynik i miejsce na podium. Jest za to wiele radości i wciąż rosnąca frekwencja, sięgająca w ubiegłym roku 600 osób.

Ambasadorem Świdnickiego Sportu w 2018 roku został Karol Serwin. Zawodnik Klubu Motorowego „Champion” Świdnik. Od bez mała 25 lat uprawia trial rowerowy. 15 – krotny Mistrz Polski, wygrywał również Puchar Polski. W ostatnich dwóch latach zajmował 13 i 17 miejsce podczas Indywidualnych Mistrzostw Świata w Chinach. W 2018 r. odniósł duży sukces jako trener. Jego zawodnik, Thomas Pechhacker z Austrii, został Wicemistrzem Europy oraz Mistrzem Świata w kategorii Elita 20.

Za Nadzieję Świdnickiego Sportu w 2018 roku kapituła uznała Ninę Furmaniak. Od najmłodszych lat należała do najlepszych w kraju zawodniczek w swojej kategorii wiekowej. W roku 2011, jako 13 latka, dwukrotnie zakwalifikowała się do tzw. Mastersa – największego turnieju w sezonie, w którym udział bierze 8 najlepszych zawodniczek w polskim rankingu. Zarówno w letnim, który odbył się w Bytomiu jak i zimowym, w Pabianicach, uplasowała się na wysokim 5 miejscu. Do udanych startów zalicza również zwycięstwo w Grand Prix Wojciecha Fibaka do lat 18. Jest to największy rangą krajowy turniej, tuż po Mistrzostwach Polski. Największym jej sukcesem okazał się jednak sensacyjny tytuł Mistrzyni kraju. W parze z Pauliną Mattik z Gdańska okazały się najlepsze w grze podwójnej na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski do lat 23 w Bytomiu.

Niektórzy z laureatów przebywają obecnie za granicą, przygotowując się do kolejnych zawodów. W ich imieniu nagrody odebrali rodzice.

Artykuł przeczytano 1513 razy

Last modified: 6 lutego, 2019

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »