sobota, 19 września 2020r.

Powstanie sportowe centrum multimedialne

Autor: |

Ma być wielofunkcyjne i nowoczesne. Będą z niego korzystać, między innymi, siatkarze z drużyny seniorskiej i młodzi adepci tej dyscypliny sportu. Władze miejskie zapowiadają rozpoczęcie przygotowań do budowy centrum multimedialnego. Jeszcze w tym roku ogłoszą przetarg na opracowanie dokumentacji nowego przedsięwzięcia.

Blisko dwa miesiące temu został otwarty nowy kompleks basenów, który od początku cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców. Równocześnie rozpoczęły się rozmowy dotyczące budowy hali sportowej. Tym bardziej, że siatkarska drużyna MKS Avia zdobyła awans do Tauron 1 ligi.

– Myślę, że się to uda i znajdziemy wiele osób, które zechcą nam w tym przedsięwzięciu pomóc. Naszym ambitnym zamiarem jest stworzenie ze Świdnika centrum sportu profesjonalnego i szkolnego – zapowiadał burmistrz Waldemar Jakson.

Idea jest śmiała, ale już zaczęła przechodzić do etapu realizacji. Kilka tygodni temu przedstawiciele Miejskiego Klubu Sportowego Avia podpisali umowę sponsorską z Bogdanką S.A Lubelski Węgiel. Spółka zdecydowała się wesprzeć finansowo pierwszą drużynę siatkarską, ale również dofinansować szkolenie młodych adeptów piłki siatkowej.

– Zależy nam na sportowym sukcesie drużyn z Lubelszczyzny, ale także na wychowaniu młodzieży. Dlatego wraz z Radosławem Szczerbą, prezesem klubu, ustaliliśmy rozpoczęcie programu zakładającego skupienie wokół Avii szkolenia siatkarskiej młodzieży z całego regionu. Mam nadzieję, że za kilka lat będziemy mogli pochwalić się wychowankami, którzy wystąpią w pierwszej drużynie – mówił Artur Wasil, prezes spółki. Żeby jednak wcielić cele w życie, potrzebna jest nowa infrastruktura. W tej chwili siatkarze korzystają z obiektów przy Szkole Podstawowej nr 7, ale władze miasta już planują budowę kolejnego obiektu. Co ciekawe, nie będzie to zwykła hala.

– Chcemy stworzyć centrum multimedialne. Pod tą nazwą kryje się oczywiście budowa hali, ale rozumianej jako obiekt multifunkcjonalny. Chcemy jak najszerzej starać się o fundusze zewnętrzne na realizację tego przedsięwzięcia. Będziemy starali się skorzystać z dofinansowania z programów Ministerstwa Sportu, ale nie chcemy sobie zamykać drogi również do środków europejskich czy z Funduszu Inwestycji Samorządowych – tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Dodatkowo stworzenie obiektu multifunkcjonalnego pozwoli na lepsze wykorzystanie go w sposób biznesowy, a tym samym obniży koszty jego utrzymania.

W budżecie miejskim znalazły się pierwsze pieniądze na rozpoczęcie przygotowań do budowy. – Mamy 170 tys. zł, które zostaną przeznaczone na opracowanie projektu inwestycji. Przetarg na wykonanie dokumentacji ogłosimy jeszcze w tym roku. W przyszłym chcemy już wpisać rozpoczęcie budowy centrum multimedialnego do budżetu – mówi E. Jankowska.

Na razie jeszcze nie wiadomo gdzie nowy obiekt mógłby powstać. – Mamy kilka propozycji. Natomiast ostateczną lokalizację uzależniamy także od możliwości zdobycia środków zewnętrznych – dodaje sekretarz miasta.

kal

Artykuł przeczytano 322 razy

Last modified: 14 września, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?