środa, 24 lipca 2024r.

Powstają stacje dla „elektryków”

Autor: |

Miasto kontynuuje budowę ogólnodostępnej infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. Ogółem powstanie sześć stacji o mocy 72 kW. Obecnie prowadzone są prace związane z instalacją urządzeń. Ich dostawcą jest firma Sigma Technology & Energy Solution. Operatorem zostanie prawdopodobnie doświadczone tego rodzaju działalności Elocity, a głównym dostawcą prądu będzie PGE.

– Unia Europejska chce zredukować poziom emisji dwutlenku węgla, dlatego od 2035 roku nowe samochody, które pojawią się na rynku, nie będą emitowały CO2. Świdnik również przygotowuje się do transformacji energetycznej, dlatego już teraz inwestujemy w budowę infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych – mówi burmistrz Marcin Dmowski.

W grudniu 2022 roku władze Świdnika podpisały z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na realizację inwestycji, która będzie możliwa dzięki programowi priorytetowemu nr 6.4 „Zeroemisyjny transport Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”. Szacowany koszt zadania to 1 242 819 zł. Świdnik otrzymał na nią dotację w wysokości 579 160 zł. Pozostałą część wydatków stanowi wkład własny miasta.

W ramach zadania wykonawca przygotował już pięć stacji, które powstały przy al. Lotników Polskich (w dwóch miejscach), ul. Hryniewicza, gen. Maczka i  Wyspiańskiego. Przy każdym urządzeniu zaplanowano po dwa miejsca do zaparkowania pojazdu. Oznacza to, że w tym samym czasie, w całym Świdniku, będzie można ładować 12 samochodów.

Aktualnie w Świdniku zarejestrowanych jest 65 samochodów elektrycznych. W powiecie świdnickim 124.

jmr

Artykuł przeczytano 134 razy

Last modified: 22 czerwca, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content