poniedziałek, 20 września 2021r.

Powiat. Gminy z laptopami dla uczniów

Autor: |

Dofinansowanie na zakup laptopów dla dzieci uczących się z domu w ramach “Zdalnej Szkoły Plus” dostało już 1275 gmin w całej Polsce. Wśród nich są samorządy z powiatu świdnickiego: Trawniki, Rybczewice, Piaski oraz Świdnik.

Nasze gminy zdobyły w sumie 280 tys. zł. Środki pochodzą z unijnego programu Polska Cyfrowa i rozdysponowane są w ramach projektu “Zdalna Szkoła Plus”.

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło program, bo wiele dzieci nie ma możliwości uczyć się zdalnie. Problem dotyczy nie tylko ubogich rodzin. Wystarczy, że w rodzinie jest kilkoro uczniów i pojawia się problem z dostępem do komputerów czy szybkiego internetu. W dodatku wielu rodziców pracuje zdalnie z domu i też muszą korzystać z tych urządzeń.

Projekt “Zdalna Szkoła Plus” ma ułatwić rozwiązanie tego problemu.

Rząd przyznaje dotacje na zakup laptopów wraz z oprogramowaniem oraz dostępem do mobilnego internetu. Gminy kupują urządzenia i wypożyczają uczniom oraz nauczycielom. Laptopy wrócą do szkół razem z dziećmi po ponownym otwarciu placówek.

Zgodnie z zasadami programu, każdy samorząd może liczyć na 35-165 tys. zł wsparcia. Ze 180 mln zł, rozdysponowano już w całym kraju 89 mln zł.

Gminy z powiatu świdnickiego zdobyły dotychczas ze “Zdalnej Szkoły Plus”:

  • Świdnik – 104 940 zł
  • Piaski – 75 tys. zł
  • Trawniki – 54 999 zł
  • Rybczewice – 44 997 zł

Samorządy już robią zakupy. Np. 18 laptopów zostało przekazanych pod koniec maja do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach.

Uczniowie z powiatu świdnickiego korzystają też z komputerów kupionych w ramach wcześniejszego rozdanie projektu “Zdalna Szkoła”. Np. Piaski otrzymały grant w wysokości 59 800 zł za który zakupiono 46 tabletów.
– Dzięki temu najbardziej potrzebujące dzieci mogą – za pośrednictwem otrzymanych urządzeń – uczestniczyć w zdalnych zajęciach lekcyjnych w tym trudnym czasie – mówi Michał Cholewa, burmistrz Piask.

rp

Artykuł przeczytano 420 razy

Last modified: 3 czerwca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?