wtorek, 07 lipca 2020r.

Powiat. „Bitwa o wozy” czyli nietypowa akcja zachęcająca do głosowania

Autor: |

„Bitwa o wozy” – tak nazywa się akcja profrekwencyjna zorganizowana przez Ministerstwa Sprawa Wewnętrznych i Administracji oraz Państwową Straż Pożarną. Gmina w której najwięcej osób pójdzie zagłosować w niedzielnych wyborach prezydenckich dostanie wóz strażacki.

W akcji mogą uczestniczyć gminy do 20 tysięcy mieszkańców czyli wszystkie z naszego powiatu (oprócz miasta Świdnik).

Pomysł jest prosty. W niedzielę odbędą się wybory na Prezydenta RP. Ministerstwo chce zachęcić mieszkańców do głosowania. Dlatego ufunduje wozy strażackie dla gmin z najwyższą frekwencją w pierwszej turze wyborów. Na każde województwo przypadnie jeden pojazd.

– Ta gmina do 20 tys. mieszkańców, której frekwencja wyborcza będzie najwyższa w województwie, otrzyma od komendanta głównego PSP środki na sfinansowanie w całości jednego z 16 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych – powiedział dziennikarzom wiceminister Maciej Wąsik.
Taki samochód warty jest prawie 800 tys. zł.

Poprzednio prezydenta wybieraliśmy 5 lat temu. Wówczas w naszym województwie wóz trafiłby do gminy Godziszów w powiecie janowskim. Tam zagłosowało 71,20 proc. mieszkańców (frekwencja w całym województwie wyniosła 54,3o proc., a w kraju 55,34 proc.). W naszym powiecie najwięcej osób wybierało prezydenta w Świdniku – 59,14 proc., a z mniejszych gmin w Mełgwi – 55,97 proc.

rp

Artykuł przeczytano 125 razy

Last modified: 26 czerwca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?