poniedziałek, 20 września 2021r.

Potwierdzenie danych „na zawołanie”

Autor: |

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował nową usługę dla emerytów, rencistów i osób korzystających z zasiłków. Mogą już samodzielnie pobrać wszelkie dokumenty,  które potwierdzają dane o ich świadczeniach z ZUS.  

Do tej pory z internetowej usługi korzystali tylko ubezpieczeni i przedsiębiorcy. Teraz grono to powiększyło się o kolejną grupę klientów. Mogą pobrać potwierdzenia przez Internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Gotowy dokument wystarczy zapisać na komputerze albo wysłać e-mailem. Dzięki tej metodzie, w kilka minut i bez wychodzenia z domu uzyskają potwierdzenie danych o: rodzaju pobieranego świadczenia, jego wysokości, przysługujących dodatkach, czy potrąceniach ze świadczenia (np. zaliczce na podatek i składce zdrowotnej). Takich informacji wymagają często inne instytucje lub banki.

– Potwierdzenie danych świadczeniobiorcy to dokument elektroniczny podpisany za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który nie wymaga już podpisu pracownika ZUS – informuje Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Każda instytucja może sprawdzić wiarygodność otrzymanego od klienta potwierdzenia w wyszukiwarce na stronie internetowej ZUS.

Zakład udostępnił również dodatkową usługę dla osób ubezpieczonych (np. pracowników, zleceniobiorców). Mogą oni pobrać samodzielnie potwierdzenie, że nie otrzymują z ZUS żadnych świadczeń.

ow

Artykuł przeczytano 186 razy

Last modified: 4 sierpnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?