sobota, 24 lutego 2024r.

Port wraca do życia

Autor: |

Po przymusowej przerwie spowodowanej koronawirusem świdnickie lotnisko wznawia działalność. Regularne rejsy rozpoczną się jutro. Pierwszą operacją będzie przylot samolotu Wizz Air z Eindhoven. Następną, tego samego dnia, lądowanie Airbusa, również węgierskich linii, który przybędzie z podlondyńskiego Luton. Plany LOTu i Ryanaira na razie nie są znane.

Port Lotniczy Lublin wdrożył procedury bezpieczeństwa dotyczące ponownej organizacji pracy lotniska. Dedykowane wejście tylko dla pasażerów, obowiązkowe mierzenie temperatury i kabina oceny zdrowia – to tylko niektóre z wprowadzanych zmian. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i pracownikom lotniska, a także przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do terminala będą mogły wejść tylko osoby, które są pasażerami obsługiwanych rejsów i mają aktualną kartę pokładową lub osoby sprawujące opiekę nad nieletnimi czy też niepełnosprawnymi. Natomiast nie będzie możliwe przebywanie w lotniskowej poczekalni innych osoby, na przykład członków rodziny, albo znajomych pasażerów, którzy chcieliby ich odprowadzić lub przywitać.

Główne drzwi do terminala, którym do tej pory wchodzili odlatujący, zostały czasowo wyłączone

z użytku. Dedykowanym wejściem dla podróżnych stało się wejście od przystanku kolejowego, na którym zatrzymuje się szynobus. Tutaj pracownicy lotniska, na specjalnie przygotowanym stanowisku, będą weryfikowali czy dana osoba ma uprawnienia, aby wejść do terminala. Stanowisko będzie uruchamiane na 3 godziny przed każdym rejsem.

Następnie pasażerów czeka przejście przez bramkę mierzącą temperaturę. Od wyniku pomiaru zależy dalsza ścieżka postępowania. Osoby, które mają temperaturę niższą niż 38°C mogą wejść i rozpocząć kolejne etapy odprawy. Natomiast podróżni z temperaturą równą lub wyższą niż 38°C będą kierowani do tak zwanej, „kabiny oceny zdrowia”, gdzie przeprowadzana zostanie ponowna weryfikacja temperatury, ocena symptomów charakterystycznych dla COVID 19 i wywiad prowadzony pod kątem możliwości zarażenia się wirusem. Jeśli pasażer wykazuje objawy, a powtórne badanie temperatury potwierdzi pierwszy wynik, nie może on wejść do budynku i tym samym skorzystać z połączenia lotniczego.

– Wdrożyliśmy wszystkie wytyczne dotyczące zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Zadbaliśmy także o kompleksowe przeszkolenie pracowników w tym zakresie. Zależy nam, aby każdy

z nich dysponował wiedzą i znał odpowiednie procedury postępowania, tak aby cały proces przebiegał szybko i komfortowo dla pasażerów. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom znajdującym się na terenie lotniska – mówi Krzysztof Wójtowicz ,prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin.

Specjalne przepisy obowiązują także pracowników, którzy na teren Portu Lotniczego Lublin wchodzą oddzielnymi wejściami, bez kontaktu z pasażerami. Obowiązuje ich monitorowanie swojego stanu zdrowia i dezynfekcja miejsc pracy, przed rozpoczęciem pracy.

Wszystkie osoby znajdujące się w terminalu, a więc pasażerowie i pracownicy, zobligowane są do noszenia maseczek oraz zachowania bezpiecznego dystansu. Władze lotniska zadbały  o dostęp do płynów do dezynfekcji rąk. W ogólnodostępnych miejscach ustawiono bezdotykowe dystrybutory. Ze względu bezpieczeństwo, wyłączono z użytkowania palarnie kabinowe, boiska do piłki plażowej oraz kąciki zabaw. Na stanowiskach odprawy, informacji, kontroli paszportowe, a także przy bramkach wejściowych zainstalowano ekrany ochronne.

Artykuł przeczytano 1795 razy

Last modified: 16 czerwca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »