Sala kameralna Miejskiego Ośrodka Kultury zamieniła się dzisiaj w centralny punkt obrad dotyczących profilaktyki więzi emocjonalnych w rodzinie. Zorganizowana przez Centrum Usług Społecznych konferencja odbyła się w ramach akcji „Listopad miesiącem profilaktyki”.
– Konferencja jest organizowana już po raz siódmy, dzięki czemu na dobre wpisuje się w historię naszego miasta. Myśl przewodnia spotkania to zdrowie więzi. Porozmawiamy o tym, co w naszych relacjach jest dobre, jak powinniśmy je budować, jakie mogą wystąpić dysfunkcje – powiedziała Ewa Kossowska z CUS, która poprowadziła spotkanie.
Każdy z uczestników otrzymał specjalny pakiet przypominający, jak ważne jest utrzymanie zdrowych więzi. Andrzej Mańka, dyrektor CUS, również zwrócił uwagę na ważność poruszanych dziś zagadnień: – Myślę, że konferencja będzie ciekawa dla Państwa z wielu powodów. Zakres tematyczny jest bardzo aktualny. Mamy wybitnych specjalistów, którzy zgodzili się wziąć udział w konferencji i przedstawić problemy bardzo fachowo. Dziękuję Pani Ewie Kossowskiej, która włożyła ogrom wysiłku, żeby to spotkanie mogło się odbyć.
Rodzina to podstawowe środowisko dzieci
Prof. Wioletta Tuszyńska-Bogucka zwróciła uwagę na to, że rodzice często przekazują dzieciom nie tylko to, co dobre, ale także to, co dysfunkcyjne. Wykład nt. patologicznych więzi emocjonalnych rozpoczęła od przedstawienia statystyk samobójstw i prób samobójczych wśród młodych osób, co obecnie staje się ogromnym problemem. Nic, co dzieje się pomiędzy rodzicami, nie pozostaje bez wpływu na to, co odczuwają pozostali członkowie rodziny.
Co to znaczy „oswoić”? To znaczy stworzyć więzi.
„Lecz jeśli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować” – dr Małgorzata Sitarczyk rozpoczęła swój wykład pt. „Więzi emocjonalne rodzice-dzieci. Różnice i podobieństwa w relacjach ojcowskich i macierzyńskich” od cytatu z dobrze znanej wszystkim książki „Mały Książę”. Zwróciła uwagę na ważność zachowania prawidłowych relacji oraz na optymalne warunki do budowania prawidłowych więzi rodziców z dziećmi.
Punktem wyjścia jest udany związek?
„Style przywiązania i ich znaczenie w związkach małżeńskich” to temat prelekcji, którą wygłosił mgr Kamil Jelinek. Scharakteryzował dzisiejsze małżeństwa, wymienił możliwe style przywiązania oraz to, jakie mogą nieść za sobą konsekwencje.
Uzależnienia…
…jako zagrożenie dla więzi emocjonalnych w rodzinie. Mgr Sylwia Kuc zadała bardzo ważne pytanie. Jak uzależnienia wpływają na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego? Okazuje się, że mają ogromny wpływ. Rodzina jako podstawowe środowisko bardzo znacząco wpływa na funkcjonowanie dzieci.
O nałogach ciąg dalszy
„Nałóg i uzależnienie w rodzinie a odbudowa relacji” to temat wykładu, który wygłosił mgr Janusz Koczberski. W przyswojeniu tematu pomógł słuchaczom przedstawieniem autentycznych przykładów oraz nieraz żartobliwą formą.
Spotkanie zakończyła Ewa Kossowska: – Dziękuję prelegentom za możliwość poszerzenia wiedzy. Myślę, że zrobiliśmy mały rachunek sumienia, może podjęliśmy jakieś decyzje. Jeśli nastąpią zmiany w naszym funkcjonowaniu, które poprawią relacje w rodzinach, to ta konferencja była naprawdę bardzo potrzebna i udana. Dziękuję szczególnie sekcji profilaktyki, terapii uzależnień i wsparcia rodziny z Centrum Usług Społecznych oraz Miejskiemu Ośrodkowi Kultury za wsparcie nas w organizacji spotkania.
Akcja „Listopad miesiącem profilaktyki” oraz konferencja „Profilaktyka więzi emocjonalnych w rodzinie” zostały objęte honorowym patronatem burmistrza Waldemara Jaksona.
pś
Artykuł przeczytano 1088 razy
Last modified: 18 listopada, 2022