Patrzymy na nie codziennie. Depczemy je. Pokrywy włazów kanałowych są nieodłącznym i, wydaje się, nieistotnym elementem krajobrazu miasta. Tymczasem opatrzone herbem stanowią składnik personifikacji miejsca, niosą w sobie ładunek historyczny, coraz bardziej doceniany na nowo element tożsamości.
Przed wojną pozwalały sobie na nie głównie metropolie dbające o wizerunek i prestiż. W powojennej Polsce zaczęły się pojawiać na większą skalę kilkanaście lat temu. Dziś zobaczymy je niemal w każdym mieście, liczącym co najmniej kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Wkrótce zaczną również zdobić ulice Świdnika. Do Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek dotarła część pierwszej partii 50 pokryw z herbem miasta.
– Najpierw pojawią się symbolicznie w otoczeniu reprezentacyjnego placu Konstytucji 3 maja. Kolejne będziemy montować w miejscach nowych inwestycji drogowych. Nie mamy w planach wymiany wszystkich pokryw w mieście. Usunięcie dotychczasowych, dopóki spełniają swoje zadanie, jest nieuzasadnione ekonomicznie. Skoro mówimy już o pieniądzach, chcę zapewnić, że koszt nowych pokryw nie różni się znacząco od dotychczas stosowanych „uniwersalnych” – tłumaczy Justyna Mierzwa, prezes Pegimeku.
Poza placem Konstytucji 3 maja nowe pokrywy zostaną więc zainstalowane najpierw na budowanych przez Pegimek ulicach w osiedlu Olimpijczyków: Kamili Skolimowskiej, Bronisława Malinowskiego i Wandy Rutkiewicz, a także na ulicy Żwirki i Wigury i w Strefie Aktywności Gospodarczej.
Dbając o środowisko i racjonalne wykorzystanie zasobów wody pitnej, która jest w Świdniku bardzo dobrej jakości, jako że pochodzi ze studni głębinowych, spółka postanowiła użyć do udrażniania sieci sanitarnej deszczówki.
– Nie jest to skomplikowane, ponieważ mamy magazyn wody w postaci zbiornika oczyszczalni wód deszczowych. Po przejściu przez filtry i separatory wpływa do niego woda oczyszczona z wszelkiego rodzaju osadów i substancji ropopochodnych. Ma na tyle dobrą jakość, że odprowadzana jest następnie bezpośrednio do rzeki Stawek-Stoki, ale doskonale nadaje się również do wykorzystania komunalnego – mówi Justyna Mierzwa. JMR
Artykuł przeczytano 436 razy
Last modified: 23 lutego, 2024