środa, 13 listopada 2024r.

„Pokarmówki” w natarciu

Autor: |

Chociaż wakacje na półmetku, w świdnickim sanepidzie mnóstwo pracy. Inspektorzy ostrzegają przed sezonowymi zagrożeniami, bo wzrasta liczba zatruć pokarmowych. Oprócz tego, trzeba pamiętać, że na terenach zielonych nie brakuje kleszczy. Szczególnie groźne są te, przenoszące boreliozę.

Niepokoić może nasilenie przypadków zatruć salmonellozą pokarmową. W tym roku odnotowano ich 43. Więcej niż zwykle jest też sygnałów o zakażeniach jelitowych wywołanych przez rotawirusy. W pierwszym półroczu hospitalizowano 81 osób, które zapadły na tę dolegliwość. Na podsumowanie roku zwykle statystyki mówiły o najwyżej 30-40 pacjentach.

– Po analizie półrocza widać wzrost zachorowań wirusowych, jeśli chodzi o zakażenia jelitowe i salmonellozę – mówi Agnieszka Podolska z sekcji nadzoru przeciwepidemicznego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdniku. – Jest to spowodowane głównie brakiem zachowania higieny. Najprostszym sposobem na unikanie tych zagrożeń jest częste mycie rąk mydłem, zwłaszcza przed posiłkiem. Sanepid zaleca stosowanie procedur higienicznych również w zakresie przechowywania żywności oraz przygotowania posiłków.

W sezonie letnim problemy pokarmowe mogą mieć związek ze spożywaniem niemytych warzyw i owoców. Hodowcy zwykle nie dbają o ich czystość. To prosta droga, aby zarazić się groźnymi chorobami przewodu pokarmowego czy pasożytami.

Jagody i owoce leśne oraz te dziko rosnące też trzeba dokładnie myć – przestrzegają inspektorzy sanepidu. One z kolei mogą być skażone odchodami zwierzęcymi, w których znajdują się, na przykład, jaja tasiemca bąblowca.

Wzrost wykrytych przypadków boreliozy to wynik coraz częściej stosowanych testów diagnostycznych, w tym badań przesiewowych dostępnych dla mieszkańców powiatu świdnickiego. Po ukąszeniu kleszcza ważny jest zatem pierwszy kontakt z lekarzem. W tym roku zanotowano 28 przypadków potwierdzonej boreliozy. To wynik porównywalny do ubiegłorocznego, ale znacznie przewyższa te z lat poprzednich.

 

słs

Artykuł przeczytano 1691 razy

Last modified: 27 lipca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content