sobota, 23 września 2023r.

Podziękowania od premiera

Autor: |

Świdnik znowu jest pierwszy. Tym razem jako jedyny samorząd skorzystał z rządowego programu GovTech i znalazł sposób na uszczelnienie systemu odbioru odpadów. W piątek władze miejskie, za odważne decyzje i innowacyjne podejście, otrzymały gratulacje i dyplomy z rąk premiera Mateusza Morawieckiego.

Władze Świdnika, jako jedynego samorządu, postanowiły przystąpić do rządowego programu GovTech. Projekt ruszył w minionym roku i oprócz naszego miasta wzięły w nim udział również dwa ministerstwa. Celem inicjatywy było umożliwienie firmom i indywidualnym osobom, zgłoszenie pomysłów, na rozwiązanie problemów w administracji rządowej i samorządowej. Świdnicka zagadka dotyczyła uszczelnienia systemu odbioru odpadów.
Po kilku latach jego działania okazało się, że miasto musiało dopłacić około 1 mln zł do jego funkcjonowania. Na terenie Świdnika przybywało również śmieci, mimo iż ubywało mieszkańców.

– Przed firmami, startupami, ale również osobami indywidualnymi postawiliśmy zadanie. Mieli opracować algorytm, który, porównując gromadzone przez nas i nasze jednostki dane, wskaże osoby, w których deklaracjach śmieciowych są nieprawidłowości – tłumaczyła Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Mogły one dotyczyć niezgłoszenia wszystkich osób zamieszkujących posesję, czy choćby niedopisania do deklaracji narodzonych dzieci. System miał również pomóc znaleźć tych mieszkańców, którzy w ogóle nie wypełnili deklaracji, a tym samym nie płacili za śmieci. Sprawa jest bardzo istotna, bo z podobnymi problemami borykają się niemal wszystkie samorządy w kraju.

Na początku tego roku konkurs został rozstrzygnięty. Zwyciężyła firma z Gliwic i to jej algorytm trafił do Urzędu Miasta. Wcześniej został dokładnie przetestowany. Już na tym etapie ujawnił 28 deklaracji, w których pojawiły się potwierdzone później, nieścisłości. Ratusz właśnie zakończył całą procedurę zakupu wybranego rozwiązania. W ciągu kilku tygodni algorytm będzie w pełni działał i sprawdzi wszystkie złożone deklaracje.

Sukces świdnickiego rozwiązania został już doceniony w konkursie Smart City. Jego celem jest pokazanie i nagrodzenie osób oraz przedsięwzięć promujących ideę inteligentnych miast w Polsce, czyli korzystających z innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań.

– To dla nas wielkie wyróżnienie. Pokazuje, że wybraliśmy dobrą drogę, aby uporać się z ważnymi problemami naszego miasta – mówiła E. Jankowska. Na tym nie koniec.

W miniony piątek innowacyjne podejście do problemu docenił również premier Mateusz Morawiecki. Z jego rąk władze Świdnika otrzymały dyplomy i podziękowania.

– Dzięki ciężkiej pracy i odważnym decyzjom, miasto Świdnik stało się pierwszym polskim samorządem, który pioniersko wdraża innowacje modelu GovTech, z czego jesteśmy niezmiernie dumni – mówił Mateusz Morawiecki.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni panu premierowi za docenienie naszych wysiłków. To dla nas dodatkowa nagroda, ale również czytelny znak, że zmierzamy w dobrym kierunku. To także dowód, że samorządy również mogą i powinny szukać innowacyjnych metod rozwiązywania swoich problemów – dodała E. Jankowska.

Podziękowania od premiera trafiły też do firmy RapidSoft Sikora Wróbel, która przygotowała algorytm. Co więcej, jej rozwiązaniem zainteresowane są również inne samorządy.

Artykuł przeczytano 2564 razy

Last modified: 30 kwietnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »