sobota, 24 lutego 2024r.

Podwójne święto biblioteki

Autor: |

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku obchodzi w tym roku podwójny jubileusz,  65-lecia istnienia i 100. rocznicy urodzin patronki placówki, Anny Kamieńskiej. Pomimo zawieszenia działalności, spowodowanego zagrożeniem koronawirusem, biblioteka zamierza świętować obie rocznice pracowicie.

– Wprowadziliśmy nowe formy działalności proczytelniczej, adresowane do dzieci i dorosłych. Te pierwsze mają okazję uczestniczyć w „Mum’s time” , czyli „Czasie mam” – zajęciach prowadzonych po angielsku. W media strefie dzieci mogą obejrzeć film i podyskutować, na przykład o emocjach. Spotkania takie adresujemy do różnych grup wiekowych, również do dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych  uczestniczą w lekcjach bibliotecznych. Specjalnie dla najmłodszych kupiliśmy maszynę do robienia popcornu. Telewizor wyposażyliśmy w dodatkowe głośniki zewnętrze, rolety zastąpiliśmy zasłonami, więc jest u nas prawie jak w kinie. Po południu zapraszamy na wystawy, spotkania i koncerty. Niedawno reaktywowaliśmy Klub Kolekcjonera, spotyka się u nas Laboratorium Poezji prowadzone przez poetę Janusza Adamczyka oraz grupa literacka Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Już wkrótce, liczymy na to, bo technicznie jesteśmy przygotowani, zacznie działać Klub Płytowy. Ruszyliśmy też z cyklem spotkań prozdrowotnych “Szlachetne zdrowie” – mówi Piotr Jankowski, dyrektor biblioteki.

O aktywności placówki świadczy fakt, że pierwszy wolny termin na organizację wystawy jest osiągalny dopiero w październiku.

Pracownicy biblioteki, dzięki wsparciu finansowemu samorządu, pracują również nad zmianą jej materialnego wizerunku. Charakterystycznym tego wyrazem była zmiana starego szyldu na neon. Z okien sali wystawowej wycięto kraty, które były reliktem czasów, kiedy mieścił się tu urząd miejski. Z korytarza zniknęła część drzwi, co spotkało się z pozytywnym przyjęciem, zwłaszcza matek z dziećmi w wózkach, dla których była to spora przeszkoda architektoniczna. Udrożniono cały korytarz zastawiony do niedawna przedmiotami gospodarczymi. Nowe szafy z przesuwnymi, lustrzanymi drzwiami,  powiększają obiekt optycznie. Z fragmentu ściany zdjęto tynk, odsłaniając starą cegłę. Podsunęło to oryginalny pomysł, by zrobić tak  w przyszłości na całym korytarzu. Cegła zostanie zaimpregnowana dla wydobycia z niej głębi kolorów.

Wejście do części biurowej przeniesiono z sali wystawowej na korytarz. W wyremontowanej i pomalowanej galerii uwolnić dzięki temu ścianę, na której lokalny stolarz artysta zbudował ozdobny regał książkowy. Znajdzie się na nim kolekcja zabytkowych odbiorników radiowych przekazanych przez mieszkańca Świdnika do Strefy Historii. Jego dolna część już stoi i imituje dawne szufladki katalogów. W sali zainstalowano także profesjonalny nowoczesny zestaw wystawienniczy do zawieszania obrazów. Premiera nowej galerii odbyła się podczas otwarcia wystawy “Moje dzieci”, poświęconej Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu.

Oddział dziecięcy wzbogacił się o kolorowe regały. Rodzice bawiących się dzieci mogą obserwować je z postawionej dla nich kanapy, pijąc kawę że stojącego obok ekspresu. Na korytarzu stanął automat do gorących napoi.

Biblioteka to nie tylko książki, czasopisma czy audiobooki. To również filmy i muzyka. Pojawił się sprzęt, do niedawna rzadko spotykany w tego typu miejscach. Jakość dźwięku wyświetlanych filmów poprawił system sound bar. Muzyki można słuchać na specjalnym stanowisku, wyposażonym w przedwzmacniacz z możliwością podłączenia jednocześnie dwóch par profesjonalnych słuchawek, o różnych charakterystykach przenoszenia dźwięku. Lampowy wzmacniacz, dedykowany zestaw kolumn i gramofon składają się na profesjonalny zestaw do słuchania muzyki z płyt winylowych. Płyty kupowane będą zgodnie z sugestiami członków klubu płytowego. Jest ich już kilkadziesiąt. Część zbioru udostępniła Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich.

Wkrótce wznowi działalność Klub Płytowy „Igła”, aktywny w latach 70 i 80. Jego „ojcowie założyciele”, czyli Jarosław Dmowski, Marek Rapnicki i Marek Rej przyklasnęli tej sprawie. Idea jest taka, żeby właściciele płyt, po ich odtworzeniu, opowiedzieli związane z nią skojarzenia i ciekawostki. Członkowie klubu będą mogli także wypożyczać płyty do domu. Chcemy też realizować niewielkie koncerty w konwencji solo, duo, trio. Ogromny potencjał wyzwala Zaułek Poetów, przestrzeń plenerowa w sąsiedztwie budynku, która – dzięki projektowi wyłonionemu w ramach Budżetu Obywatelskiego – zostanie doposażona z budżetu miasta.

– Podobnie jak z książkami czy filmami, do działu muzycznego staramy się nie kupować byle czego. Śledzimy ranking najlepszych płyt w danym gatunku. Dysponujemy na przykład bardzo interesującą kolekcją „Opera omnia” Bartłomieja Pękiela, wybitnego  kompozytora polskiego baroku, którego dzieła zaginęły w czasie potopu szwedzkiego i odnalazły się w bibliotece w Uppsali. Mamy oczywiście muzykę rockową i jazzową, na przykład bardzo ciekawy projekt „Moniuszko na jazzowo”, który powstał z okazji roku moniuszkowskiego – tłumaczy P. Jankowski.

Z okazji obydwu jubileuszy biblioteka otrzymuje pierwsze prezenty. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ufundowało ekspres do kawy. Drugi ekspres udostępniła  palarnia kawy ze Świdnika, mogą z niego skorzystać użytkownicy Media Strefy. W minione lato dużym uznaniem mieszkańców cieszyła się doraźna akcja prowadzona przez bibliotekę “Tu napijesz się wody”. Dzięki przychylności zarządu firmy  ucieszą się świdniczanie, bo Pegimek zainstaluje w korytarzu poidełko z możliwością napełniania butelek z filtrem, z którego, w gorące dni, będą mogli korzystać wszyscy świdniczanie.

– Mamy 6 stanowisk z komputerami PC z dostępem do Internetu, które są powszechnie używane przez gości biblioteki. W tym roku poszerzyliśmy możliwości o  komputer Apple Imac.  Przygotowujemy informację, którą będziemy rozprowadzać w hotelach i restauracjach, zachęcając gości, również z zagranicy, do skorzystania z naszej oferty. Można skorzystać z Xero, skanera, drukarki kolorowej, od niedawna dysponujemy drukarką 3D, na której można wydrukować   trójwymiarowy projekt. W ferie prowadziliśmy warsztaty dla młodzieży z użyciem tej drukarki. Cieszyły się  zainteresowaniem więc z pewnością je powtórzymy. Z kolei seniorom zadedykowaliśmy zajęcia pod hasłem „Nie bój się myszy”. Ich celem jest oswojenie ludzi starszych ze sprzętem komputerowym, zachęcić do komunikacji za pomocą mediów – dodaje szef MPBP.

Słowo „biblioteka” w przypadku świdnickiej placówki coraz bardziej zmienia pierwotne znaczenie. Z miejsca, do którego szło się wypożyczyć książkę staję się – jak przystało na instytucje kultury XXI wieku – ośrodkiem, w którym realizować można niemal wszelkie zainteresowania kulturalne.

Artykuł przeczytano 1222 razy

Last modified: 22 marca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »