sobota, 24 lutego 2024r.

Podniebne fajerwerki braci Dominiak

Autor: |

Na całym świecie na palcach jednej ręki można policzyć śmigłowce, które wykonują pokazy z wykorzystaniem pirotechniki. Należy do nich Bo-105 pilotowany przez Macieja Dominiaka. Autorem pirotechnicznego show jest Mateusz Dominiak, brat Macieja. Śmigłowiec i jego załoga będą gwiazdami tegorocznego Świdnik Air Festival.

Co łączy na pierwszy rzut oka niepozornego  Bo-105 z potężnym, szturmowym Eurocopter Tigerem? Projektowano je w różnym czasie i z odmiennym przeznaczeniem. Jedną cechę mają jednak wspólną – bezprzegubowy, sztywny wirnik główny, który pozwala im wykonać w powietrzu pętlę. Co ciekawe, oznaczany początkowo jako MBB 105, był pierwszym śmigłowcem na świecie, którego  konstruktorzy obdarzyli tymi nieosiągalnymi dla innych zdolnościami. Codziennym przeznaczeniem Bo-105 nie było jednak kręcenie wymyślnych akrobacji, lecz ciężka praca w ratownictwie medycznym. Nadawał się do tego jak żaden inny śmigłowiec. W porównaniu do konkurencji miał o wiele bardziej przestronne wnętrze umożliwiające transport pacjenta w pozycji leżącej, a także umieszczenie w niej niezbędnego sprzętu medycznego. Produkcji Bo-105 zaprzestano w 1997r., ale nie odchodzi on do historii bezpotomnie. Ponieważ był bezpieczny, zbudowany zgodnie z zasadą dublowania wszystkich ważnych dla bezpieczeństwa mechanizmów, konstruktorzy wzorowali się na nim opracowując maszyny kolejnych śmigłowcowych generacji. Widowiskowe talenty Bo-105 odkryli na nowo bracia Dominiak i zaprezentują je nam w czerwcową niedzielę.

Bilety na III Świdnik Air Festival są już dostępne w serwisie biletyna.pl oraz kasie kina „Lot” (czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 14.00-20.00).

Bilety normalne kosztują 40 zł, ulgowe za 30 zł. Ulga przysługuje po okazaniu ważnej legitymacji, bądź innego odpowiedniego dokumentu: uczniom, studentom, dzieciom od lat 7, emerytom, rencistom, honorowym dawcom krwi, osobom niepełnosprawnym, rodzicom wchodzącym na teren imprezy z dzieckiem lub dziećmi. Na zniżkę mogą liczyć także mieszkańcy Świdnika oraz grupy zorganizowane liczące co najmniej 8 osób.

Bilety w cenie 35 zł kupią posiadacze Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Ulgowe za 25 zł – osoby mające Ogólnopolską Kartę Seniora lub Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. Wejściówka VIP to koszt 200 zł, a SPOTTER 100 zł.

Na wydarzenie bezpłatnie wejdą: dzieci do 7. roku życia; osoby niepełnosprawne
o znacznym stopniu niepełnosprawności po okazaniu legitymacji osoby niepełnosprawnej wraz z jednym asystentem; kombatanci wojenni po okazaniu legitymacji kombatanckiej; seniorzy lotnictwa po okazaniu legitymacji seniora lotnictwa; umundurowani żołnierze służby czynnej: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej po okazaniu legitymacji.

Przedsprzedaż trwa do 3 czerwca. W dniu imprezy bilet normalny będzie kosztował 50 zł, a ulgowy 40 zł. Regulamin sprzedaży biletów dostępny jest na stronie www.air-festival.swidnik.pl, w zakładce Strefa widza – Regulaminy.

fot. Adrian Strzelewicz

 

Artykuł przeczytano 754 razy

Last modified: 18 maja, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »