piątek, 23 lutego 2024r.

Podatkiem zmieniaj miasto

Autor: |

Im więcej osób rozlicza się w naszym mieście, tym więcej pieniędzy trafia do budżetu. Jest o co walczyć, bo w ubiegłym roku z PIT-ów mieszkańców uzbierało się 40 mln zł. Władze Świdnika zachęcają więc do zostawiania podatków w mieście i proponują specjalne bonusy.

– Część mieszkańców jest przekonana, że dochody samorządu to przede wszystkim podatek od nieruchomości, ale wcale tak nie jest. Najważniejszym źródłem jest właśnie udział w PIT-ach mieszkańców. Cieszymy się, że z roku na rok jest on większy, co świadczy o wzrastającej zamożności świdniczan – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że osoby decydujące się na rozliczenie z fiskusem w Świdniku, mają realny wpływ na to, jak miasto się rozwija i zmienia.

– Dochody z PIT-ów przeznaczane są na budowę nowych dróg, ścieżek rowerowych, placów zabaw, przejść dla pieszych czy oświetlenia. Spora część środków przekazywana jest na remonty miejskich szkół czy przedszkoli. Dzięki nim organizowane są bezpłatne imprezy dla mieszkańców, a na terenie miasta sadzone są nowe drzewa i krzewy – wylicza burmistrz Waldemar Jakson.

Kto może się rozliczyć?

Podatek w Świdniku może rozliczyć każdy, kto mieszka w naszym mieście, bez względu na to, gdzie jest zameldowany. Wystarczy, że w rocznym zeznaniu wpisze aktualny, świdnicki adres zamieszkania i złoży je we właściwym Urzędzie Skarbowym (w przypadku Świdnika będzie to Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie). Rozliczający nie musi również posiadać umowy najmu czy składać do urzędu dodatkowych dokumentów informujących o zmianie miejsca zamieszkania.

– Każdy nowy podatnik jest ważny, bo dzięki niemu Świdnik zyskuje jeszcze większe możliwości, a my możemy lepiej zadbać o komfort życia mieszkańców – wyjaśnia burmistrz Waldemar Jakson.

PIT ważny także przy rekrutacji

Choć wydawałoby się, że rozliczenie podatku dochodowego niewiele ma wspólnego z oświatą, okazuje się, że warto zastanowić się, w jakim miejscu to zrobić. Właśnie ruszył nabór kandydatów do pierwszych klas szkół podstawowych spoza obwodu. Dzieci, których rodzice lub opiekuni prawni rozliczają się w Świdniku, mogą liczyć na dodatkowe punkty przy rekrutacji. PIT brany jest również pod uwagę przy naborze do przedszkoli.

Nie tylko Świdnik

O podatników zabiega nie tylko lotnicze miasto. W stolicy kraju, już od kilku lat promowana jest kampania „Czuj się jak u siebie, rozlicz swój PIT w Warszawie”. W tym roku, na nietypową formę zachęcenia do siebie mieszkańców wpadła również Łódź. Miasto organizuje konkurs, w którym do wygrania jest nawet 100 tys. zł.

af

Artykuł przeczytano 1154 razy

Last modified: 28 lutego, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »