czwartek, 02 grudnia 2021r.

Po naukę do Madrytu

Autor: |

Jednym z punktów działań projektu „Teaching Cultural Heritage with Digital Technologies” (Nauczanie dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem technologii cyfrowej), realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5, było międzynarodowe spotkanie młodzieży. Świdniczanie polecieli na nie do Madrytu.

– Projekt rozpoczęliśmy w październiku 2019 roku, otrzymując na niego ponad 26 tys. euro dofinansowania. Biorą w nim udział również szkoły z Chorwacji, Szwecji, Hiszpanii i Portugalii. Kilkanaście miesięcy temu nasi uczniowie odwiedzili Chorwację. Potem, ze względu na pandemię, musieliśmy przenieść działania do sieci. W październiku tego roku kolejnej grupie młodzieży udało się polecieć do Hiszpanii – wyjaśnia Aneta Seremak, nauczycielka matematyki, koordynator projektu w SP nr 5, współpracująca z anglistą Marcinem Paśnikowskim.

Na kilkudniowe spotkanie w Madrycie świdniccy uczniowie polecieli pod opieką nauczycielek Katarzyny Królik i Iwony Rubaj. Razem z rówieśnikami z pozostałych szkół poznawali kulturę krajów partnerskich, rozwijali umiejętności językowe i komputerowe. Nie zabrakło również okazji do zwiedzania.

Kacper Cymborski: – To była moja druga wymiana w ramach „Teaching Cultural Hetitage”. Podobnie jak poprzednim razem, nie zawiodłem się. Poznałem wiele nowych osób, z którymi nadal utrzymuję kontakt. Spróbowaliśmy hiszpańskich specjałów, chociaż nie wszystko nam smakowało. Odwiedziliśmy też wiele ciekawych miejsc. Codziennie wspominam miłe chwile, które spędziłem w słonecznym Madrycie.

Przemysław Gumieniczek: – Wyjazd był dla nas czasem zmierzenia się z nieznaną kulturą i poznawania rówieśników z Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii i Szwecji. Ciężko jest zdecydować, co podobało mi się najbardziej. Chyba osoby budujące przyjazną atmosferę w szkole i poza nią. Między innymi dzięki temu nie baliśmy się posługiwać językiem angielskim, a czasami i hiszpańskim. Przez to także wykonywanie zadań w międzynarodowych grupach z pewnością było o wiele prostsze.

Hanna Sławińska: – Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowani byli w organizację wymiany. Gdyby nie ich praca i czas włożony w projekt, nie polecielibyśmy do Hiszpanii. Cieszę się, że miałam możliwość uczestniczenia w tym przedsięwzięciu. Poznałam wielu wspaniałych ludzi, z którymi utrzymuję kontakt. Dowiedziałam się ciekawostek o kulturze Hiszpanii, skosztowałam tamtejszej kuchni. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mogła uczestniczyć w podobnych projektach.

Maria Gumulska: – W Hiszpanii z pewnością każdy świetnie się bawił. Wycieczka była dla nas przemiłym urozmaiceniem roku szkolnego. Chyba najbardziej podobali mi się sympatyczni ludzie i przyjazna atmosfera. Mam nadzieję że w przyszłości nadarzy się okazja i będę mogła po raz kolejny polecieć do słonecznego Madrytu.

Gabriela Dejko: – Największe wrażenie wywarła na mnie wizyta u hiszpańskich rodzin, ich gościnność, serdeczność i pogoda ducha. Pomimo tego, że ze względów epidemiologicznych mieszkaliśmy w hotelu, mieliśmy możliwość zawrzeć mnóstwo nowych przyjaźni i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat innych europejskich państw. Zachwyciła nas architektura stolicy. Odwiedziliśmy, między innymi, Plaza de Mayor, główny plac i Park Retiro. Przeszliśmy również Gran Vią, jedną z najbardziej popularnych ulic Madrytu. Nie mogę doczekać się kolejnej wizyty na Półwyspie Iberyjskim.

Hanna Kowal: – Odwiedziłam znane i przepiękne miejsca Madrytu. Poznałam wielu wspaniałych ludzi oraz spróbowałam tradycyjnych hiszpańskich potraw. Dzięki warsztatom poszerzyłam swoją wiedzę z zakresu informatyki. Nauczyłam się edycji wideo i dźwięku. Jeżeli nadarzy się okazja, jeszcze raz z chęcią wybiorę się do przepełnionej słońcem stolicy Hiszpanii.

aw, fot. SP nr 5

Artykuł przeczytano 1123 razy

Last modified: 10 listopada, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?