wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Po mistrzostwo do “Norwida”

Autor: |

„Mistrzostwo w zawodzie kluczem do sukcesu” i „Przez trudy do gwiazd”. Takie tytuły noszą programy realizowany przez Zespół Szkół nr 1 im. C.K. Norwida, z wykorzystaniem środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ich ramach powstało, między innymi, 5 nowoczesnych, specjalistycznych pracowni: geograficzna, biologiczna, hotelarska, gastronomiczna i logistyczna. Zostały one dzisiaj uroczyście otwarte przez Łukasza Reszkę, starostę świdnickiego, ks. Leszka Surmę, proboszcza parafii p.w. Chrystusa Odkupiciela oraz dyrektora placówki, Krzysztofa Gałana.

– Od maja 2017 roku wydaliśmy na projekty unijne ponad 4,5 mln zł. Z tej kwoty, 1,1 mln zł przeznaczyliśmy na pomoce dydaktyczne, a ponad 520 tys. zł na wyposażenie oraz materiały. Ponad 7,5 tys. godzin uczniowie spędzili na różnego rodzaju kursach i zajęciach. Na przykład uczniowie specjalności logistyk-spedycja, mają okazję do bezpłatnego zdobycia prawa jazdy kategorii B oraz przejścia kursu obsługi wózków widłowych. Każdy z nich zaoszczędził dzięki temu po 4 tys. zł. Organizowaliśmy także kursy „Kelner z językiem angielskim”, „Menadżer gastronomii”, „Organizacja usług gastronomicznych”, przygotowujące do egzaminów zawodowych, warsztaty kulinarno-kelnerskie, baristyczne i florystyczne. Jak widać, wszystkie one ściśle łączą się z profilem szkoły i bardzo się przydadzą się naszym uczniom w przyszłej pracy zawodowej. Podkreślę jeszcze, że wszystkie kursy kończą się egzaminami, a zdobyta wiedza potwierdzona międzynarodowymi certyfikatami   – tłumaczy Krzysztof Gałan.

Oferowane przez szkołę kierunki to: technicy żywienia, usług hotelarskich, logistyki i turystyki. Dzięki środkom unijnym udało się zdobyć nowoczesny sprzęt, o którym, bez dostępu do nich, można byłoby tylko pomarzyć.

– Wyposażenia naszej kuchni mógłby pozazdrościć niejeden hotel. Chcemy, żeby żadne miejsce pracy nie było dla absolwentów szkoły zaskoczeniem. Organizujemy również staże zagraniczne. W ubiegłym roku młodzież ucząca się w specjalnościach hotelarz i logistyk wyjeżdżała na miesięczne praktyki do Lipska.  W tym roku, we wrześniu i październiku jedziemy do Grecji, a w przyszłym do Hiszpanii – opowiada K. Gałan.

Absolwenci „Norwida” nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Jeszcze przed jej zakończeniem mogą zdobyć praktykę odbywając staże, za które otrzymują wynagrodzenie w kwocie 1750 zł brutto. Zdobyte przez nich umiejętności znajdują się na liście najbardziej deficytowych zawodów, nie tylko w Polsce. W czasie jednego z wyjazdów 10 uczniów odbywało praktyki w hotelu na Cyprze, z możliwością późniejszego podjęcia tam pracy.

 

Artykuł przeczytano 2222 razy

Last modified: 13 maja, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content