sobota, 23 września 2023r.

Plac znowu w budowie

Autor: |

Po zimowej przerwie, na pl. Konstytucji 3 maja wróciły ekipy budowlane. Ich zadaniem jest m.in. wymiana części nawierzchni i budowa schodów. Wykonawca ma czas na zrealizowanie wszystkich prac do 20 kwietnia.

Przebudowa centrum Świdnika rozpoczęła się wiosną minionego roku. Za blisko 10 mln zł pl. Konstytucji 3 maja miał zmienić się nie do poznania. Zadaniem wykonawcy było usunięcie barier architektonicznych, murków i wymiana nawierzchni.
Po dotychczasowych pracach plac zyskał fontannę, oczko wodne, w którym została umieszczona wieża zegarowa, amfiteatr, nowe nasadzenia, oświetlenie, drewniane ławki i podesty. Przeprowadzono również demontaż nawierzchni z piaskowca. Zastąpił ją beton. Pierwotnie inwestycja miała się zakończyć jesienią. Okazało się jednak, że wykonawca ma problemy z nową nawierzchnią placu. Niemal od razu po położeniu betonowych płyt pojawiły się na nich pęknięcia i ubytki. Początkowo umowa z przedsiębiorcą została aneksowana do końca listopada.
– Nadal do naprawy pozostaje nawierzchnia. Jest sporo miejsc, w których jej stan jest niezadowalający. Do rozwiązania jest także kwestia odwodnienia od strony lokali usługowych. Wykonawca zachował spadki, natomiast naszym zdaniem nie są one wystarczające – tłumaczył wówczas Maciej Olechnowicz, z wydziału inwestycji i zamówień publicznych w Urzędzie Miasta.
Umowa z przedsiębiorcą została przedłużona do 20 kwietnia. W tzw. międzyczasie okazało się, że świdnicki ratusz zdobył ogromne dofinansowanie do inwestycji. W grudniu doszło do rozstrzygnięcia konkursu unijnego. Na liście znalazła się rewitalizacja centrum Świdnika z dotacją na poziomie 8,3 mln zł. Przez ostatnie kilka miesięcy, ze względu na zimę, prace budowlane na placu zostały zawieszone. Teren inwestycji, w większości, został ogrodzony siatką. Kilka dni temu w centrum Świdnika znowu pojawiły się ekipy budowlane.
– Zajęły się głównie wymianą części nawierzchni z betonowych płyt, a także budową w dwóch miejscach schodów, wzdłuż ciągu budynków od strony ul. 3 Maja – wyjaśnia Anna Szczęsna z wydziału inwestycji i zamówień publicznych w Urzędzie Miasta. – Prace są prowadzone bardzo intensywnie. W tej chwili nie przewidujemy utrudnień w terminowym zakończeniu inwestycji.

Artykuł przeczytano 2004 razy

Last modified: 11 marca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »