poniedziałek, 26 lutego 2024r.

Pierwszy poważny egzamin

Autor: |

Szkoła Podstawowa nr 3 jest jedną z trzech placówek w województwie lubelskim i jedyną w naszym mieście, które realizują program DSD I, przygotowujący uczniów do międzynarodowego egzaminu. W czwartek uczniowie „Trójki” przystąpili do części pisemnej sprawdzającej ich wiadomości i umiejętności.  

Trwała ona około czterech godzin, a 16 uczniów klasy dwujęzycznej musiało napisać test składający się z 3 etapów. Pierwszy sprawdzał rozumienie tekstu czytanego (Leseverstehen), drugi tekstu słuchanego (Hörverstehen), ostatni zaś poświęcony był komponowaniu własnego tekstu (Schriftiche Kommunikation). Egzaminy ustne odbędą się 30 marca. Tylko zdanie wszystkich czterech części gwarantuje uzyskanie certyfikatu DSD 1. Wyniki młodzież pozna dopiero w lipcu.

– Uczniowie mają możliwość zdobycia międzynarodowego certyfikatu językowego Deutsches Sprachdiplomder Kultusministerkonferenz DSD I na poziomie B1 lub A2. Później mogą kontynuować naukę w szkole średniej, osiągając poziom B2/C1 i zdobyć dyplom DSD drugiego stopnia. Certyfikat to świadectwo językowe gwarantujące samodzielność w stosowaniu języka niemieckiego, obowiązujące na całym świecie – wyjaśniają Małgorzata Stępień i Anna Owsicka-Mazur, nauczycielki języka niemieckiego w „Trójce” i egzaminatorki DSD.

W dalszej kolejności posiadanie takiego dokumentu daje możliwość studiowania na wielu polskich i europejskich uczelniach, uzyskania stypendiów w krajach niemieckojęzycznych, a w przyszłości może ułatwić podjęcie w nich pracy.

– Umiejętność posługiwania się językiem obcym we współczesnym świecie jest niezwykle ważna i przydatna. Cieszymy się, że nasi uczniowie, jako jedyni w Świdniku, mają możliwość uzyskania certyfikatu DSD I. Warto podkreślić, że przygotowanie i przystąpienie do egzaminu DSD nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami – mówi Leszek Kalicki, dyrektor SP nr 3.

aw, fot. SP nr 3

Artykuł przeczytano 1161 razy

Last modified: 10 marca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »