piątek, 01 marca 2024r.

Pierwsze komunie przełożone

Autor: |

Maj kojarzy nam się nie tylko z kwitnącymi kasztanami i maturami, ale także z pierwszymi komuniami świętymi. Tymczasem epidemia koronawirusa spowodowała, że również i te uroczystości zostały przeniesione na inny termin.

Jeszcze w marcu arcybiskup lubelski decyzję w tej sprawie uzależniał od rozwoju sytuacji i terminu powrotu dzieci do szkół. Teraz, kiedy naukę online przedłużono prawie do końca maja, Kuria Metropolitalna w Lublinie wydała komunikat o przełożeniu uroczystości, który ukazał się w Gościu Niedzielnym. Czytamy w nim, że  „Należy przenieść I komunie święte na okres późniejszy, także powakacyjny – w porozumieniu z katechetami i rodzicami. Jeżeli dzieci wrócą do szkół przed wakacjami, można zorganizować I Komunię Świętą we wcześniejszym terminie, zachowując wszystkie przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Można zorganizować uroczystość I Komunii Świętej w kilku grupach”.

W naszym mieście do I komunii świętej miało przystąpić ponad 400 dzieci z klas trzecich. Wiadomo już, że w najbliższym czasie nie założą białych strojów.

– Oczywiście terminy majowe są nieaktualne – mówi ks. kan. Andrzej Krasowski, proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła. – Nie wiemy jeszcze, kiedy dokładnie komunie się odbędą. Wszystko zależy od sytuacji, tego, kiedy dzieci wrócą do szkoły, ale prawdopodobnie nie będzie to wcześniej niż po wakacjach. Ewentualnie, na życzenie rodziców, w okresie wakacyjnym. Planowaliśmy 3 tury, być może teraz będzie więcej, nawet 10.

W parafii pw. Św. Józefa także nie jest znana data uroczystości pierwszokomunijnych.

– Wszystko zależy od rozwoju sytuacji. Czekamy na decyzję, czy dzieci wrócą w czerwcu do szkoły. Jeśli tak, a rodzice wyraża taką wolę, zorganizujemy uroczystości jeszcze przed wakacjami. Jeżeli natomiast poproszą o termin jesienny, też nie będzie problemu. Ze względów bezpieczeństwa możemy podzielić dzieci na trzy czy nawet cztery grupy – wyjaśnia ks. proboszcz Krzysztof Czerwiński.

W pozostałych świdnickich parafiach uroczystości związane z I komunią świętą również zostały przełożone.

aw

Artykuł przeczytano 2371 razy

Last modified: 30 kwietnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »