poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Pierwsza pomoc, gra w bule i podchody

Autor: |

W czwartek harcerze z 6 Świdnickiej Drużyny Harcerskiej „Impresja” oraz 42 Świdnickiej Drużyny Starszoharcerskiej „Paradoks” odwiedzili seniorów. Członkowie Klubu Seniora i Dziennego Domu Seniora zgromadzeni w muszli koncertowej Centrum Usług Społecznych obejrzeli pokaz pierwszej pomocy. 

Ania, Julka i Daria wyjaśniły jak udzielać pomocy osobie, która leży na ziemi. Od podejścia do niej od strony stóp, przez przeprowadzenie rozmowy i zdobycie wiedzy co się stało, do udzielenia pomocy np. przez wezwanie karetki lub konieczne opatrzenie rany. Harcerki pokazały też jak postępować z osobą nieprzytomną i jak powinno wyglądać ułożenie poszkodowanego w bezpieczniej pozycji na boku. Po pokazie przyszedł czas na praktykę i seniorzy, ale także ich opiekunowie, w parach, ćwiczyli bandażowanie.

Z uwagi na okres letni przypomniano również w jaki sposób starsze osoby powinny postępować w czasie upałów.

– W lecie należy nosić nakrycia głowy, unikać słońca. Jeśli w domu czujemy się źle, jeśli się przegrzewamy, można stosować okłady z zimnej wody – radziła Daria Niziołek, drużynowa 6 Świdnickiej Drużyny Harcerzy „Impresja”. – By unikać lub ograniczyć oparzenia słoneczne, należy stosować kremy z filtrem. I pić bardzo dużo wody, na przykład izotonik, który zrobimy, dodając do wody odrobinę soli, cytryny i miodu. Trzeba unikać słodkich napojów gazowanych i pić dużo wody przy posiłkach, bo wtedy lepiej się ona wchłania.

Seniorzy dowiedzieli się również, co robić w przypadku udaru słonecznego, jak zastosować pierwszą pomoc przy zadławieniu i jak postępować by się uchronić przed kleszczami. Opiekunowie seniorów wyjaśniali też zalety i funkcje Opaski Życia.

Harcerze przygotowali dla gospodarzy również serię wyzwań w czasie podchodów, które odbyły się ogrodzie muszli koncertowej, gdzie w czterech punktach na seniorów czekały zagadki logiczne lub słowne: sudoku, gry skojarzeń i zmuszające do sięgnięcia do pamięci. Seniorzy chętnie uczestniczyli we wszystkich grach i zdobywali w nich punkty oraz nagrody.

Tego dnia młodzi goście Dziennego Domu Seniora zyskali szanse zagrania w bule, która jest tradycyjną francuską grą towarzyską z elementami zręcznościowymi. Zapaleni gracze Waldemar Krupiński i Teresa Paradowska wystąpili w roli instruktorów i przedstawili zasady gry oraz zachęcali harcerzy do sprawdzenia swoich sił. Młodzież szybko wciągnęła się w grę, tworząc dwie rywalizujące ze sobą grupy.

Starsi i młodsi razem grali, wymieniali opinie oraz wspomnienia, miło spędzając czas w swoim towarzystwie. Seniorzy docenili akcję młodzieży i ich wizytę. Byli zadowoleni, że przekazano im przydatną wiedzę, a przy okazji spotkanie było świetną zabawą.

Na pożegnanie harcerze utworzyli z seniorami krąg i odśpiewali piosenkę, pozdrawiając się na tradycyjnym „Czuwaj!”.

ek

 

Artykuł przeczytano 125 razy

Last modified: 21 czerwca, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content