niedziela, 24 września 2023r.

Pieniądze dla pierwszych dzieci

Autor: |

Wsparcie w ramach rządowego programu „Rodzina+”, będzie od lipca przysługiwało również na pierwsze dziecko, bez względu na dochody ojca i matki. W Świdniku pieniądze może dostać w sumie 6500 dzieci. To duża zmiana w rządowym programie.

Dotychczas pieniądze trafiały do drugiego i każdego kolejnego dziecka, natomiast na pierwsze przysługiwały w zależności od zarobków rodziców. W tej chwili trudno precyzyjnie wyliczyć, ile dzieci w Świdniku zostanie objętych rozszerzoną rządową pomocą.
– W grę wchodzi miejsce zamieszkania dzieci. My opieramy się natomiast na danych gminy o zameldowaniu i miejscu urodzenia. To nie zawsze się pokrywa – tłumaczy Andrzej Mańka, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – W sumie zakładamy, że z programu “500 +” skorzysta ok. 6500 dzieci.

Czas – start

Wnioski można składać od 1 lipca. Najpierw za pośrednictwem internetu, potem, od sierpnia, również stacjonarnie w siedzibie MOPS w Świdniku (lub listownie).
– Zachęcam do korzystania z internetu – mówi Andrzej Mańka i tłumaczy: – Tak będzie łatwiej i szybciej. Rodzice unikną kolejek. Wniosek jest pro
Rodzice mogą skorzystać przy składaniu dokumentów z bankowości elektronicznej, PUE ZUS oraz portali: empatia.mrpips.gov.pl i ePUAP. Jeśli wniosek zostanie złożony do końca września, pieniądze wpłyną na konto rodziców z wyrównaniem od lipca (wypłata do końca października lub do 30 listopada jeśli wniosek złożą we wrześniu). Późniejsze wypełnienie dokumentów oznacza wypłatę od miesiąca złożenia wniosku. Rodzice dzieci urodzonych po 30 czerwca będą mieli trzy miesiące na złożenie dokumentu (świadczenie dostaną z wyrównaniem).

Zachęta dla rodziców

Według założeń, rządowe wsparcie dla rodziców ma zaradzić problemom demograficznym kraju.
– Dzięki programowi “500 +” urodziło się 95 tys. dzieci więcej. O to nam wszystkim chodzi, by zatrzymać ten dramatyczny spadek urodzeń. Niż demograficzny to największy problem społeczny, a w efekcie będzie to największy problem gospodarczy naszego kraju – mówił na spotkaniu z dziennikarzami wojewoda Przemysław Czarnek. Według informacji urzędników, w całym regionie “500 +” przysługuje ok. 182 tys. pierwszych dzieci. W sumie z rządowej pomocy skorzysta w Lubelskim ok. 395 tys. dzieci.

Artykuł przeczytano 1668 razy

Last modified: 5 lipca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »