W ciągu pół wieku Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Rodziny Wiłkomirskich opuściło około tysiąca absolwentów. Dzisiaj niektórzy z nich wrócili, by wspólnie z obecnymi uczniami oraz ich nauczycielami i rodzicami świętować 50-lecie istnienia placówki, bo jak brzmi jej hymn: „kto opuści mury szkoły tej, nie zapomni jej, na pewno nie. Nauczyła nas jak spędzać można pięknie czas i wierzyła zawsze w nas”.
– Serdecznie witam wszystkich na tym szczególnym koncercie. To niezwykłe wydarzenie, które pozwala nam wspólnie świętować pięć dekad muzyki, pasji i talentu. Na scenie mamy przyjemność gościć absolwentów, którzy w naszej szkole stawiali pierwsze kroki w swojej muzycznej karierze. Dlaczego ten koncert jest wyjątkowy? Po pierwsze, dlatego, że wykonawcami będą wspaniali, dojrzali muzycy, artyści mający już na swoim koncie wiele występów na scenach polskich i zagranicznych. A po drugie, ten koncert jest wyjątkowy dla nas, nauczycieli, bo widzimy owoce naszej pracy i to że ma ona sens, że wśród wielu uzdolnionych uczniów, których corocznie przyjmujemy do naszej szkoły są tacy, którzy kończąc ją, idą dalej w świat i swoją drogę życiową zawodowo wiążą z muzyką. Często nauczycieli szkół pierwszego stopnia się nie docenia, ale to właśnie oni, a właściwie my, od pierwszej lekcji prowadzimy te dzieci, uczymy nut, stawiania paluszków na klawiszach czy na strunach. Dzień po dniu uczymy, kształcimy poczucie estetyki, zaszczepiamy miłość do muzyki i o tym warto pamiętać. Dziś jesteśmy razem, aby celebrować tę wyjątkową chwilę. Wspólnie odkrywajmy muzykę, wspominajmy dawne czasy i patrzmy z nadzieją w przyszłość. Niech ten koncert będzie hołdem dla wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju naszej szkoły: nauczycieli, uczniów, rodziców i przyjaciół. Życzę państwu wspaniałego wieczoru! – mówiła Beata Olszańska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Rodziny Wiłkomirskich.
A ten był naprawdę wspaniały, pełen emocji, artystycznych wrażeń i pięknych dźwięków. W koncercie absolwentów, poprowadzonym przez Dominikę Puacz i Tomasza Jeleniewskiego, również absolwentów świdnickiej placówki, wystąpili: Magdalena Cyran (fortepian) i Filip Cyran (wiolonczela), Paulina Łuciuk-Frigatti (sopran), Sebastian Kozub (wiolonczela), Krzysztof Jusiak (gitara) i Eduardo Frigatti (gitara, kompozycja), Szeligowski Saxophone Quartet w składzie: Grzegorz Przybysz (saksofon tenorowy), Patryk Sudewicz (saksofon sopranowy), Maja Sumorek (saksofon altowy) i Bartłomiej Wierzchowski (saksofon barytonowy), duet fortepianowy na 4 ręce: Tomasz Jeleniewski i Karolina Potaczała, Eliza Snopek (wiolonczela) i Natalia Śląz (skrzypce), Przemysław Resztak (fortepian), Mikołaj Kaliniak (akordeon), Julian Cyran (skrzypce), Filip Cyran (wiolonczela) i Magdalena Cyran (fortepian).
Niespodzianką były też filmiki przysłane przez absolwentów, którzy nie mogli osobiście przybyć na złoty jubileusz placówki. Aleksandra Dzwonkowska-Wawrzyniak, Aleksandra Łukowska, Marcin Nagnajewicz i Mateusz Kulczyński wspominali w nich lata spędzone w szkole i swoich nauczycieli, gratulując i składając życzenia kolejnych pięknych urodzin.
Po artystycznych wrażeniach było też coś dla ciała, czyli pyszny tort. Jutro ciąg dalszy urodzinowych uroczystości. Gala Jubileuszowa odbędzie się o godz. 15.00.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, starosta powiatu świdnickiego Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika Marcin Dmowski.
aw
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się wczoraj, mszą świętą odprawioną w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela. O jej oprawę muzyczną zadbali nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Rodziny Wiłkomirskich. Fot. PSM I st.
Artykuł przeczytano 790 razy
Last modified: 23 maja, 2024