sobota, 20 lipca 2024r.

„Piątka” PiS w powiecie

Autor: |

Nowe połączenia autobusowe, 500 plus również na pierwsze dziecko, zmiany w podatkach i „trzynastka” dla emerytów. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości przedstawili w Świdniku założenia swojego nowego programu.

– Naszych pięć postulatów programowych sprawi, że Polacy będą Europejczykami w swoich portfelach. Chcemy, żeby byli tak bogaci jak obecnie są Niemcy, Francuzi czy Brytyjczycy. Mamy taką możliwość, ponieważ nasza gospodarka ma najlepsze wskaźniki od lat 90. i zależy nam, żeby Polacy również odczuli ten wzrost – mówił podczas piątkowej konferencji Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Główne postulaty Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kilka dni temu na ogólnopolskiej konferencji. Dzisiaj świdniccy przedstawiciele partii tłumaczyli, jak będą one miały wpływ na mieszkańców powiatu. Jednym z założeń jest wypłacenie wszystkim emerytom i rencistom, raz w roku, „trzynastki” w wysokości 1,1 tys. zł.

– W przypadku powiatu świdnickiego, świadczenia otrzyma około 13 tys. osób. Będzie to dla nich duży zastrzyk finansowy – wyjaśniał A. Soboń.

Kolejnym z założeń PiS jest zwolnienie młodych, pracujących osób, do 26 roku życia z podatku dochodowego PIT. W powiecie świdnickim ulga może dotyczyć 4 tys. mieszkańców. Zmiany w systemie fiskalnym czekają również wszystkich pracujących.

– Obniżymy podatek PIT i wprowadzimy, przynajmniej dwukrotnie, wyższą kwotę kosztów uzyskania dochodu. Tym samym koszty pracy dla wszystkich zatrudnionych będą realnie niższe. W portfelu zostanie nam od kilkuset złotych rocznie więcej w portfelu – wymieniał A. Soboń.

PiS chce również rozszerzyć program 500 plus na każde dziecko, a także wzmocnić połączenia komunikacyjne małych miejscowości. W konferencji wzięli też udział przedstawiciele gminy Mełgiew i Powiatu Świdnickiego.

–  Program dostępności komunikacyjnej jest niezwykle istotny z punktu widzenia mieszkańców powiatu. Najbliżej jego stolicy leży Mełgiew, bo oddalona jest tylko o 7 kilometrów, ale Trawniki już o 30 – mówił Łukasz Reszka, starosta świdnicki. – Jeszcze dziesięć lat temu ponad 25 przewoźników świadczyło usługi transportowe na naszym terenie, dzisiaj jest ich 10. Mamy nadzieję, że zastrzyk kapitału, o którym mówi rząd, spowoduje zwiększenie ilości połączeń.

Wdrażanie kolejnych założeń programowych partii rządzącej mają szybko odczuć mieszkańcy.

– Te rozwiązania łączą się w pełny system, który budujemy. W poprzedniej „piątce” premiera Morawieckiego były i są pieniądze na rozbudowę dróg lokalnych. Będzie z nich również korzystała komunikacja publiczna. W kolejnym etapie, chcemy jako państwo, wesprzeć zakup około tysiąca autobusów niskopodłogowych. Dzięki temu komunikacja stanie się bardziej dostępna również dla niepełnosprawnych. Połączenie tych wszystkich programów sprawi, że z jednej strony będziemy mieli łatwiej i wygodniej, a z drugiej więcej w portfelach – dodawał A. Soboń.

Artykuł przeczytano 2340 razy

Last modified: 1 marca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content