poniedziałek, 26 lutego 2024r.

Piaski. Będzie wodociąg za rządową pomoc

Autor: |

Budowę sieci wodociągowej w Woli Piaseckiej zapowiada burmistrz Piask. Powstanie również ostatnie już na terenie gminu ujęcie wody.

W wykonaniu inwestycji mają pomóc pieniądze z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przekazanie takich środków obiecał goszczący niedawno w Świdniku premier Mateusz Morawiecki.

O przyznanie bonu inwestycyjnego dla samorządów apelował m.in. Związek Gmin Lubelszczyzny. Samorządowcy boją się, że z powodu koronawirusa zmniejszą się dochody ich gmin. – Straty w finansach publicznych są ogromne – tłumaczył radnym miejskim Michał Cholewa, burmistrz Piask.
Po tym jak ustawa wejdzie w życie, kasę Piask zasili 1,61 mln zł. Pomoc z Funduszu można wydać tylko na inwestycje. – Tych pieniędzy prawdopodobnie wystarczy żebyśmy nie musieli rezygnować w tym roku z żadnej z nich – mówi burmistrz.
Rząd zapowiada, że wnioski o wypłatę pieniędzy samorządy będą mogły złożyć już w sierpniu.

Na co wydadzą pomoc Piaski?

Część pieniędzy urząd przeznaczy na wkład własny do remontu dróg. Pozostałą kwotę na wodociąg w Woli Piaseckiej – budowę ujęcie oraz  sieci wodociągowej (w stronę Piask, po obu stronach drogi). Urząd Miejski już szykuje się do ogłoszenia przetargu. Budowa ma potrwać do końca przyszłego roku.

– To ostatniej ujęcie wody, które planujemy na terenie gminy – mówi M. Cholewa. Dodaje, że w tym roku – po zakończeni żniw – będzie budowany kolejny odcinek sieci wodociągowej w Janówku.

rp

Artykuł przeczytano 1406 razy

Last modified: 14 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »