środa, 19 czerwca 2024r.

Park przywitał dzieci

Autor: |

Wata cukrowa, kolorowe bańki mydlane, gry, zabawy i prezenty czekały na pierwszych gości, którzy odwiedzili nowo otwarty park przy al. Lotników Polskich. Zielona enklawa jest pierwszym z czterech, które z pomocą dotacji unijnej, powstaną na terenie Świdnika.

Oddajemy Wam dziś pierwszy park i zachęcamy do korzystania z niego – mówił podczas otwarcia burmistrz Waldemar Jakson. – Podobnych miejsc będzie w Świdniku więcej, bo wiemy jak ważne są dla mieszkańców.

Zielony zakątek przy al. Lotników Polskich za stacją paliw powstał w ramach programu Zielony LOF. Ratusz zdobył na urządzenie czterech takich miejsc ponad 6 mln zł. Pierwsze z nich dzisiaj przetestowały dzieci. Na młodych świdniczan czekała wata cukrowa, bańki mydlane, przeciąganie liny, rzucanie do celu i wiele innych gier i zabaw. Przedstawiciele ratusza przygotowali dla nich również drobne prezenty. Dzieci od razu zabrały się za sprawdzanie drewnianej ciuchci i zjeżdżalni. Nie brakowało również chętnych do malowania kredą na chodnikach.

Nowy park został przystosowany także do potrzeb dorosłych mieszkańców. Czekają na nich miejsca do odpoczynku z drewnianymi pergolami oraz duża siłownia pod chmurką. W zielonej enklawie mile widziani są też rowerzyści i rolkarze. Elementem parku są również kilkuletnie drzewa, które zapewnią cień w cieplejsze dni.

Jak tłumaczą przedstawiciele ratusza, teren parku został już objęty monitoringiem. Zamontowane kamery zostały włączone do systemu, który nadzoruje Straż Miejska. Montaż urządzeń ma uniemożliwić dewastację nowego skweru.

Jako kolejne, zmieni się otoczenie powstających właśnie basenów przy ul. Fabrycznej. Wśród drzew zostaną zlokalizowane alejki o zróżnicowanej nawierzchni, ławki i oświetlenie. W parku zostanie wybudowana także tężnia solankowa, park linowy, plac zabaw dla dzieci, piknikowy, sprawnościowy, ścianka do boulderingu i teren rehabilitacyjno – rekreacyjny z siłownią zewnętrzną. Na jego terenie powstaną też zdroje z wodą pitną oraz toaleta publiczna. Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Zgodnie z planami, jej zakończenie ma się zbiec w czasie z oddaniem kompleksu basenów.

Pozostałe dwa parki powstaną między osiedlami Brzeziny I i II oraz na dawnym wysypisku odpadów przy ul. Krępieckiej. Zostaną wybudowane w przyszłym roku.

Eko tydzień

Otwarcie parku jest jednym z wydarzeń w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W ciągu ostatnich dni organizatorzy: Świdnik Miasto dla Rowerów i Urząd Miasta zorganizowali rowerowe śniadanie, zajęcia dla uczniów w trolejbusie i audyt infrastruktury dla cyklistów.

W niedzielę można również przez godzinę bezpłatnie korzystać z rowerów miejskich. Mając przy sobie ważny dowód rejestracyjny pojazdu, można również za darmo jeździć komunikacją miejską. Finałem świdnickiej odsłony wydarzenia będzie niedzielny rajd „O błękitną koszulkę serca” organizowany przez Klub Rowerowy „Alfa”. Zbiórka uczestników o godz. 13.30 w Muszli Koncertowej MCUS.

 

Artykuł przeczytano 2196 razy

Last modified: 20 września, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content