niedziela, 19 maja 2024r.

Park Avia rośnie w oczach

Autor: |

Hala krytej pływalni jest już pod dachem. Rozpoczęło się spawanie niecek basenowych, wewnątrz rosną ścianki działowe. Lada chwila zostanie ogłoszony przetarg na zieleń i wynajem pomieszczeń komercyjnych. Władze miejskie chcą również, żeby dotychczasowa potoczna nazwa nowych obiektów, zmieniła się w ostateczną. Wybór padł na Park Avia.

Budowa kompleksu basenów trwa od minionego roku. Inwestycja budzi duże zainteresowanie mieszkańców, tym bardziej, że wiele się na niej dzieje. W tej chwili hala krytej pływalni zyskała dach, a prace częściowo przeniosły się do wewnątrz budynku.
– Trwa spawanie niecek basenowych, powstają również ścianki działowe – wymienia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Ekipy montują także wszelkie niezbędne instalacje i pracują przy obiektach zewnętrznych.
– Przez kolejne miesiące letnie będą wykonywane prace przy elewacji budynku z montażem ślusarki otworowej okiennej i drzwiowej, co pozwoli go zamknąć i prowadzić prace wewnątrz, bez względu na warunki atmosferyczne, które mogłyby je utrudniać – tłumaczył Mariusz Ruszowski, kierownik kontraktu z firmy Warbud. – Niezmiennie, jak do tej pory, prowadzone będą prace na zewnątrz. Po zakończeniu kolejnych odcinków wykonanych sieci i innych elementów uzbrojenia terenu będziemy częściowo go formować pod przyszłe tereny rekreacyjno – sportowe i zieleń.

Będzie zielono i ciekawie

Przedstawiciele ratusza lada chwila ogłoszą również przetarg na zielony park, który ma otaczać nowe obiekty. Na ten cel udało się pozyskać unijne dofinansowanie. Kilka tygodni temu okazało się, że pieniędzy będzie więcej niż wcześniej zakładano. Początkowo na budowę czterech zielonych miejsc miało do Świdnika trafić ponad 4,1 mln zł. Teraz wiadomo, że będzie to kwota przekraczająca 6 mln zł. W tej chwili trwa już budowa parku przy al. Lotników Polskich, za stacją paliw. Niedługo rozpocznie się kolejna.
– Jesteśmy gotowi do inwestycji. W ciągu najbliższych dni ogłosimy przetarg na park przy ul. Fabrycznej – mówi wiceburmistrz.

Zielony zakątek ma być miejscem wypoczynku dla młodszych i starszych mieszkańców Świdnika. Wśród drzew zostaną zlokalizowane alejki o zróżnicowanej nawierzchni, ławki i oświetlenie. W parku zostanie wybudowana także tężnia solankowa, plac zabaw dla dzieci, sprawnościowy i teren rehabilitacyjno – rekreacyjny z siłownią zewnętrzną. Obiekt będzie również wyposażony w ściankę wspinaczkową oraz park linowy. Na terenie parku powstanie toaleta publiczna.

Restauracja, sklepik, fitness

W projekcie hali basenowej zostało również wydzielone miejsce na działalność komercyjną.
– Mówimy o trzech pomieszczeniach. Jedno jest przeznaczone pod działalność gastronomiczną, drugie na potrzeby niewielkiego sklepu, natomiast ostatnie może stać się miejscem, w którym powstanie siłownia, lub klub fitness – tłumaczy M. Dmowski.

Prowadzeniem takiej działalności nie będzie zajmować się miasto.
– Szykujemy się do ogłoszenia przetargu na wynajem tych pomieszczeń. Chcemy to zrobić na etapie, kiedy lokale są w stanie deweloperskim. Dzięki temu osoby, które będą w nich prowadzić działalność od razu dostaną możliwość dostosowania ich do swoich potrzeb – dodaje zastępca burmistrza.

Już nie Słoneczny Świdnik

Do tej pory kompleks powstających obiektów sportowych nosił nieoficjalną nazwę Słoneczny Świdnik. Przedstawiciele ratusza chcą ją jednak zmienić.
– Zależy nam na podkreśleniu historii tego miejsca i przyzwyczajeń mieszkańców. Dlatego chcemy, żeby nowe obiekty przy ul. Fabrycznej nosiły nazwę Park Avia – mówi M. Dmowski. – Tym samym nawiązujemy do tradycyjnego nazewnictwa, a dodatkowo podkreślamy, że oprócz samych obiektów sportowych, w tym miejscu będzie się mieścił również zielony park. Wykonawca ma czas na zakończenie budowy basenów do lutego przyszłego roku. Jak tłumaczą przedstawiciele ratusza, w tej chwili planowany termin nie jest zagrożony.

Pod chmurką i pod dachem

Basen zewnętrzny będzie podzielony na kilka stref. Najmłodsi mogą liczyć na brodzik z wodnym placem zabaw i zjeżdżalnią. Starsi będą mieli do dyspozycji głębsze części basenu wyposażone m.in. w masażery. W kompleksie krytych pływalni będzie można korzystać z 25 – metrowego basenu. Mniejszy, 12,5 – metrowy, będzie przeznaczony do nauki pływania i rekreacji. Pod dachem znajdzie się też brodzik z wodnymi zabawkami i zjeżdżalnia. Całość uzupełnią wanny spa i dwie łaźnie.

Artykuł przeczytano 2890 razy

Last modified: 14 czerwca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content