czwartek, 28 października 2021r.

Pamięci Państwa Podziemnego

Autor: |

„Naprzód do boju żołnierze

Polski Podziemnej! Za broń!

Boska potęga nas strzeże,

Woła do boju Was dzwon.

Godzina pomsty wybija

Za zbrodnie, mękę i krew (…)”

To słowa hymnu Polskiego Państwa Podziemnego, którego 82. rocznicę powstania dzisiaj obchodzimy. O tej ważnej dacie nie zapomnieli również świdniczanie. Na placu Konstytucji 3 maja zebrali się przedstawiciele władz miasta i powiatu, radni, kombatanci, seniorzy lotnictwa, delegacje szkół, instytucji i stowarzyszeń, by uczcić wydarzenia sprzed lat oraz bohaterstwo i poświęcenie ludzi walczących o wolność naszego kraju. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Początkiem Polskiego Państwa Podziemnego było utworzenie 27 września 1939 roku Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Stanowiło fenomen na skalę światową. Jego tajne struktury wojskowe i cywilne, podległe rządowi RP na uchodźstwie, nie miały odpowiednika w żadnym innym kraju. Polskie Państwo Podziemne podjęło otwartą walkę z okupantami – III Rzeszą i ZSRR, ale stworzyło również moralną i niepodległościową tradycję, która pozwoliła Polakom przetrwać czas dyktatury komunistycznej. Istniało do 1 lipca 1945 roku.

Aby upamiętnić wydarzenia, które rozpoczęły budowę Polskiego Państwa Podziemnego, Sejm RP ustanowił 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego. – Sejm Rzeczpospolitej polskiej wyraża szczególną wdzięczność i szacunek twórcom, ofiarnym działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażaniem własnego życia walczyli o niepodległość Ojczyzny – czytamy w uchwale z dnia 11 września 1998 roku.

aw

Artykuł przeczytano 2357 razy

Last modified: 27 września, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?