poniedziałek, 26 lipca 2021r.

Pamięci ofiar II wojny światowej

Autor: |

W ostatnią niedzielę maja, w Lesie Krępieckim odprawiana jest msza św. w intencji ofiar II wojny światowej i zamordowanych w obozie na Majdanku. Wczoraj, ze względu na opady deszczu, nabożeństwo przeniesione zostało do kościoła pw. MB Częstochowskiej w Kazimierzówce.

– Wolna wola to wspaniały dar, który niesie ze sobą dobro, ale i zło. Podczas II wojny światowej człowiek człowiekowi zgotował tragiczny los. Tak wiele było obozów koncentracyjnych, robiono na ludziach doświadczenia, maltretowano i zabijano. Również w naszej okolicy, w Lesie Krępieckim te bestialstwa były przez Niemców dokonywane.  Zginęło tu około 30 tys. niewinnych istnień ludzkich, dzieci, kobiet, mężczyzn. Oprawcy starali się to tuszować, ale są jeszcze świadkowie, którzy pamiętają i zaświadczają o tych wydarzeniach – mówił ks. proboszcz Józef Swatowski.

Ks. proboszcz przywołał też konkretne zdarzenia, które miały miejsce podczas tragicznych lat II wojny światowej: –  20 kwietnia 1941 roku do obozu na Majdanku przypędzono koło 1200 Żydów z getta na Majdanie Tatarskim. Stamtąd ciężarówkami przewieziono ich do lasu i rozstrzelano. Myśleli, że jadą na roboty… 2 października 1942 roku, w miejscu, które dzisiaj upamiętnia pomnik i mały kurhan, rozstrzelano 500 kobiet i dzieci… 9 listopada 1942 roku zlikwidowano lubelskie getto. 3 tys. Żydów zlikwidowano w komorach gazowych, a ich ciała spalono w lesie. 27 lipca 1943 roku na stosach spłonęły ciała zamordowanych na Majdanku dzieci… Jeden ze świadków wspominał, że ściana dymu ciągnęła się wówczas od Kazimierzówki do Klinów….

O oprawę niedzielnej uroczystości zadbali uczniowie Szkoły Podstawowej w Kalinówce. Przygotowali montaż słowno-muzyczny.

Od niedawna o teren wokół pomnika w Lesie Krępieckim dba świdnickie Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś. Monument upamiętnia Polaków, Żydów, Rosjan i obywateli innych narodowości, zamordowanych tam przez hitlerowców w latach 1940-44.

aw

Artykuł przeczytano 296 razy

Last modified: 31 maja, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?