poniedziałek, 10 maja 2021r.

Pamięci ofiar II wojny światowej

Autor: |

Świdnickie placówki oświatowe włączyły się w obchody III Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie. Zorganizowały spotkania ze świadkami historii oraz różnego rodzaju konkursy. Wszystkie działania miały na celu przypomnienie tragicznego czasu II wojny światowej i osób, które straciły w niej życie, a także przeciwdziałanie nienawiści. 

Lekcja życia w II LO

Gościem II Liceum Ogólnokształcącego był Józef Psiuk, były więzień obozu na Majdanku. Ze względu na pandemię spotkanie odbyło się online. Pan Józef opowiedział, jak trafił do obozu jako 5-letnie dziecko, razem z rodzicami i dwiema siostrami, po pacyfikacji rodzinnej wsi Aleksandrów koło Biłgoraja. W obozie spędził kilka miesięcy, a pamięć o tragicznych chwilach sprzed 78 lat wciąż jest świeża i nadal sprawia ból.

– Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi, bo była to nie tylko lekcja historii, ale przede wszystkim życia. Dzięki takim osobom jak pan Józef, młodzież poszerza swoją wiedzę na temat II wojny światowej i roli miejsc pamięci. Uświadamia sobie również, jakie wartości są w życiu najważniejsze – mówi polonistka Katarzyna Mądrachowska, koordynatorka działań w II LO.

W placówce ogłoszono również Międzyszkolny Konkurs Literacko-Plastyczny „Auschwitz nie spadło z nieba…Co można zrobić, żeby ratować współczesny świat?”,  który nabrał rozmachu i stał się ogólnopolski.

 – Nadesłano 36 prac, z Kalisza, Siedlec, Lublina, Bolesławca, Chorzowa, Ciechanowa i Świdnika. Dziękujemy za tak duże zaangażowanie i gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie – dodaje K. Mądrachowska.

Jury plastyczne reprezentowały: Barbara Oratowska, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie, Dorota Kubacka, starszy kustosz Muzeum, Dorota Cioczek, kierownik oddziału dla dzieci Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku. Panie przyznały następujące nagrody: kategoria 13-14 lat: I miejsce Marcin Modzelewski, II miejsce Hanna Kochanowska; kategoria 15-19 lat: I miejsce Justyna Nawrotkiewicz, II miejsce Wiktoria Bielak, III miejsce Tomasz Kozica, wyróżnienie Aleksandra Motwicka. Zdjęcia prac dostępne są na stronie www.2lo.zso1.swidnik.pl.

Prace literackie uczestników w wieku 15-19 lat oceniali: prof. Lech Giemza z KUL i dr Jarosław Wowak, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów. W kategorii poezja I miejsce zajął Michał Nosalewicz, II miejsce Zuzanna Nowacka. W kategorii proza I miejsce otrzymał Przemysław Kopeć, II Kajetan Broda, III Maria Krause. Jury wyróżniło Wiktorię Drzazgę, Zuzannę Kicińską i Natalię Fryc.

Nagrody dla laureatów ufundowali: Mirosław Król, dyrektor ZSO nr 1, Starostwo Powiatowe i Głos Świdnika.

„Siódemka” plastycznie

„Holokaust – Pamiętamy” to hasło szkolnego konkursu, w którym wzięli udział uczniowie klas VI-VIII Szkoły Podstawowej nr 7.

– Chcąc upowszechnić wiedzę na temat Holokaustu i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, zaprosiliśmy naszych uczniów do działań plastycznych. Konkurs miał też uwrażliwić młodzież na cierpienie drugiego człowieka oraz motywować ją do rozwijania pasji historycznych i artystycznych – wyjaśnia katechetka Beata Rubaj, inicjatorka działań w SP nr 7.

Zadaniem uczestników było wykonanie plakatu w dowolnej technice. Uczniowie przygotowali, między innymi, prace w formie wyklejanek, pastele, szkice ołówkiem, grafiki. W sumie napłynęło ich 27.Oceniły je Małgorzata Łągiewka, nauczyciel plastyki i Agnieszka Korbus, wychowawca świetlicy.

Wyniki:  I miejsce Martyna Mazuryk 6b (op. B. Rubaj), II miejsce Alicja Stachura 7b (op. Sławomir Nowak), III miejsce Lena Mazur 6d (op. B. Rubaj). Wyróżnienia: Paulina Woźniak 8a (op. S. Nowak), Nikola Patejuk 8a (op. S. Nowak) i Krzysztof Maszewski 7b (op. S. Nowak).

Laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Wystawę pokonkursową można oglądać w holu „Siódemki”.

aw, fot. II LO, SP nr 7

Artykuł przeczytano 636 razy

Last modified: 6 lutego, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?