poniedziałek, 20 maja 2024r.

“OwaDom” z pomocą

Autor: |

Przy Miejskim Ośrodku Kultury powstała niezwykła rabata. Zaprojektowana w charakterystyczny, sześciokątny kształt plastrów miodu, została obsadzona miododajnymi bylinami. Ma być stołówką dla owadów, których część wkrótce zamieszka w ustawionym tam domku. Realizowany przez Urząd Miasta projekt nosi nazwę „OwaDom”. Jego autorkami są Magdalena Borowiec-Różycka i Monika Wójcik pracujące w UM.

– Z jednej strony zależało nam na posadzeniu roślin przyciągających owady. Z drugiej, zaaranżowaniu kolorowego miejsca, które będzie cieszyło oczy ludzi – tłumaczy Magdalena Borowiec-Różycka.

– Na rabacie posadzono lawendę, jeżówkę purpurową, w dwóch odmianach kolorystycznych, szałwię i rudbekię, ciekawą roślinę kwitnącą w intensywnie żółtym kolorze. Domek dla owadów będzie wykonany z ekologicznych materiałów i również przybierze formę plastrów miodu – opowiada Monika Wójcik.

Jak zapewniają obie panie, owady znajdą tam dobre warunki do życia i z pewnością dogadają się między sobą, czego dowodzą badania naukowe.
– Chcemy zasygnalizować otwartość na potrzeby natury w mieście, podkreślić problem zmniejszania się populacji pszczół. Gatunków tych owadów, oprócz żyjących w pasiekach, jest całe mnóstwo. Podobnie zresztą jak innych, które również pełnią niezastąpioną rolę w zapylaniu roślin – mówi M. Borowiec-Różycka.

Posadzone na rabacie byliny mają szansę przez długi czas cieszyć oczy ludzi oraz zaspakajać potrzeby zapylaczy. Projekt jest realizowany jako praca dyplomowa studiów podyplomowych na kierunku Design Miejski, które kończą Magdalena Borowiec-Różycka i Monika Wójcik na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, przy współpracy Gminy Miejskiej Świdnik. Jest to tylko część proekologicznych działań gminy.
– Zaaranżowane w czterech miejscach miasta łąki kwietne mają się świetnie. Na przełomie czerwca i lipca zaprezentują się w pełnej krasie kwitnących roślin. Osoby, które chciałby je obserwować, mają do tego okazję na skrzyżowaniu ulic Racławickiej i Traugutta, przy rondzie przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego, na skrzyżowaniu ul. Kard. Wyszyńskiego z ul. Spółdzielczą i na skwerze przy targu – opowiada M. Borowiec-Różycka.

Świdnik ma zamiar starać się o tytuł „Gminy Przyjaznej Pszczołom”. Planowane jest w związku z tym ustawienie na terenie miasta uli z pszczołami miodnymi. W którym miejscu? Na razie pracownicy urzędu szukają takich, w których pszczoły i ludzie nie wchodziliby sobie nawzajem w drogę.

jmr

Artykuł przeczytano 2633 razy

Last modified: 19 czerwca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content