sobota, 24 lutego 2024r.

Oszczędź trawy i strażaków

Autor: |

W 2019 roku odnotowano 55 912 pożarów traw i nieużytków rolnych, które objęły powierzchnię 24 151 ha. Zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Aby zapobiec tragediom i nie dopuścić do zniszczenia środowiska Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła kolejną edycję kampanii społecznej „Stop Pożarom Traw”.

– W środowisku przyrodniczym giną zwierzęta oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla cennych człowiekowi pszczół – mówi st. kpt. Paweł Dańko rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku.

Pierwsze pożary w powiecie świdnickim rozpoczęły się w połowie lutego. Do tej pory strażacy odnotowali 47 pożarów suchych traw, głównie na nieużytkowanych powierzchniach rolniczych. Ich przyczyną były podpalenia.

– Najwięcej przypadków było w gminie Trawniki, odnotowaliśmy 37 pożarów. Gasiliśmy pożary również w gminie Piaski – 6 przypadków, Mełgiew – 3 i Rybczewice – 1. W Świdniku nie doszło do żadnych podpaleń traw. Łącznie spłonęły 28,89 ha. Wykorzystano 600 strażaków i 123 pojazdy. Apelujemy do społeczeństwa o rozsądek. Pamiętajmy, że warto troszczyć się o naszą planetę –  informuje P. Dańko.

Do kampanii dołączyli: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Lasy Państwowe.
nat

Artykuł przeczytano 1526 razy

Last modified: 25 marca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »