wtorek, 20 kwietnia 2021r.

Oświata z milionami

Autor: |

Dla szkół i przedszkoli szykuje się rok wypełniony inwestycjami. Ratusz chce rozpocząć trzy duże projekty w placówkach oświatowych. Dodatkowo na poniedziałkową sesję zostały przygotowane zmiany w budżecie, które zakładają remonty niemal we wszystkich jednostkach edukacyjnych na terenie miasta.

Na najbliższej sesji przedstawiciele władz miasta będą wnioskowali o wprowadzenie zmian w budżecie, dotyczących inwestycji w placówkach oświatowych. W planie miejskich remontów zostały uwzględniona niemal wszystkie szkoły i przedszkola podlegające ratuszowi.

– Chcemy, żeby w każdym budżecie było miejsce na inwestycje w placówkach oświatowych – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Poziom naszych szkół, sukcesy uczniów i nauczycieli są bardzo ważne, ale równie istotne są warunki w jakich uczą się dzieci i infrastruktura, z której korzystają.

Jeśli radni zaakceptują planowane zmiany, Przedszkola nr 6 i 7 czekają wymiany instalacji elektrycznych. Inwestycje w obu budynkach zostały wycenione łącznie na 360 tys. zł.

Z kolei w Przedszkolach nr 2 i 3 będą wyburzone dotychczasowe ogrodzenia i wybudowane nowe. Dodatkowo nowe płoty zostaną wyposażone w bramy i furtki z zabezpieczeniami przed samoistnym otwarciem. Inwestycja w „Dwójce” będzie droższa, bo obejmie 225 metrów ogrodzenia. Została wyceniona na 120 tys. zł. Nowy płot przy „Trójce” będzie kosztował około 60 tys. zł.

Place zabaw w obu placówkach zostaną również doposażone w nowe urządzenia. Ich koszt to około 50 tys. zł. Natomiast w Przedszkolu Integracyjnym nr 5 szykuje się budowa windy. W tym roku za 50 tys. zł zostanie wykonany projekt urządzenia. Sporo będzie się działo również w Szkole Podstawowej nr 5. W placówce zostanie rozbudowany parking rowerowy i wykonana droga pożarowa. Łącznie obie inwestycje będą kosztować około 350 tys. zł. W planach jest też rozbudowa monitoringu (za 50 tys. zł). 

Ekipy budowlane pojawią się również na placu zabaw przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. Zajmą się wymianą nawierzchni. Koszt prac wyliczono na około 120 tys. zł. Łączna suma remontów została wstępnie ustalona na około 1,2 mln zł.

Dotacje dla szkół i przedszkoli

Jak się okazuje, to dopiero początek oświatowych inwestycji. W planie wydatków są pieniądze na prace w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7. Mają kosztować około 300 tys. zł. Obejmą gruntowną naprawę parkietu, a także odświeżenie ścian.

– W budżecie są również dwa duże przedsięwzięcia obejmujące rozbudowy i remonty placówek. W jednym przypadku mamy  już zewnętrzne dofinansowanie, w drugim niebawem złożymy wniosek o dotację – dodaje E. Jankowska.

Ratusz ma pieniądze na rozbudowę budynku oddziałów przedszkolnych w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 W ramach przedsięwzięcia powstanie nowe skrzydło, z którego skorzystają najmłodsze dzieci. Przedszkole zyska kolejne dwie sale do zajęć oraz  oddzielne, niezależne od szkoły, ogrzewanie. Szacowany koszt inwestycji to 1,7 mln zł. Dofinansowanie pochodzi z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Natomiast do końca marca urzędnicy złożą wniosek do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o dofinansowanie przebudowy obiektów sportowych w Szkole Podstawowej nr 5. Całość zadania została wyceniona na około 5,6 mln zł. Ratusz będzie się starał o 1,5 mln zł dotacji. Inwestycja obejmie przebudowę segmentu, w którym mieszczą się, między innymi basen i sale sportowe. Budynek ma zyskać nową klatkę schodową dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pozostałych pomieszczeniach zostaną wymienione płytki i posadzki. Remont czeka również instalacje i elewację zewnętrzną budynku.

Artykuł przeczytano 342 razy

Last modified: 25 marca, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?