niedziela, 20 kwietnia 2025r.

Organizacje rowerowe łączą siły

Autor: |

Lokalne organizacje rowerowe z całego kraju łączą siły pod szyldem Polskiej Federacji Rowerowej. Wspólnie chcą skutecznie i profesjonalnie wspierać rozwój ruchu rowerowego. 22 marca nowa koalicja ogłosiła w Poznaniu rozpoczęcie działalności, a wśród 14 organizacji ją współtworzących znalazło się Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów.

Współczesne wyzwania

Twórców Polskiej Federacji Rowerowej łączy przekonanie, że rower jest świetną odpowiedzią na wiele współczesnych wyzwań i może uczynić świat trochę lepszym. Dlatego chcą wspólnie wspierać proces tworzenia bezpiecznej infrastruktury drogowej z uwzględnieniem potrzeb ruchu rowerowego, na którą pieniądze będą wydawane efektywnie i z zyskiem dla wszystkich. Zależy im na upowszechnieniu edukacji rowerowej od najmłodszych lat, co pozwoli budować samodzielność, odpowiedzialność i bezpieczeństwo na drogach. Zwracają uwagę na prorozwojowe i gospodarcze znaczenie długodystansowych tras rowerowych.

Lokalna reprezentacja

– Od prawie 15 lat wspólnymi siłami rozwijamy rowerową infrastrukturę naszego miasta. Dzięki temu Świdnik, jako jedno z niewielu małych miast w Polsce ma już pełny szkielet infrastruktury rowerowej złożony z sieci ścieżek o łącznej długości ponad 30 km. Rower stał się normalnym środkiem transportu, a stojaki pod szkołami pękają w szwach. Aktualnie, po długich staraniach oddawana jest droga dla rowerów, która prowadzi wzdłuż ulicy Dworcowej i łączy Świdnik z Lublinem. W planach jest kolejna inwestycja, przy al. Jana Pawła II, która również skomunikuje rowerzystów ze stolicą województwa – mówi Maciej Lubaś ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto dla Rowerów.

Postulaty nowej organizacji

Jako główny postulat twórcy Polskiej Federacji Rowerowej wskazują bezpieczeństwo na drogach.

– Infrastruktura rowerowa powinna być tworzona w taki sposób, żeby ułatwić wybór roweru jako podstawowego środka transportu w dojazdach do pracy, szkoły, sklepu czy na dworzec. Musi być na tyle bezpieczna, żeby rodzic nie bał się wypuścić swoich dzieci samodzielnie i na tyle komfortowa, żeby ułatwić życie osobom starszym i z niepełnosprawnościami. Musi być czytelna, żeby wszyscy łatwo się odnaleźli i spokojnie dojechali do celu – mówi Tadeusz Mirski, prezes Polskiej Federacji Rowerowej.

Kolejnym ważnym postulatem Polskiej Federacji Rowerowej jest rozwój turystyki rowerowej i tras długodystansowych.

– Trasy dobrej jakości pobudzają turystykę, gospodarkę i stwarzają mieszkańcom nowe możliwości poruszania się – wymienia Miłosz Tatara z zarządu Federacji. – Chcemy i będziemy pracować na rzecz szerokiej współpracy podmiotów publicznych i prywatnych zainteresowanych rozwojem turystyki rowerowej.

Członkowie Federacji postulują też powstanie ogólnopolskiego systemu znakowania rowerów, poprawę organizacji transportu rowerów koleją i poprawienie dostępności bezpiecznych parkingów rowerowych przy blokach i miejscach pracy.

– Marzymy o tym, by rower stał się naturalnym środkiem transportu niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania i czynił nasz świat trochę lepszym – dodaje Maciej Lubaś.

 

Artykuł przeczytano 76 razy

Last modified: 27 marca, 2025

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Przejdź do treści