poniedziałek, 20 maja 2024r.

Ognisko zmienia adres

Autor: |

Od września śpiew i granie będzie dobiegać z budynku przy ul. Hallera. Właśnie tutaj przeprowadzi się Świdnickie Ognisko Muzyczne, zajmując miejski lokal. W dotychczasowym, przy ul. Racławickiej 15D, może pozostać tylko do końca czerwca.

Problem z siedzibą Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego, które prowadzi ognisko, pojawił się kilka miesięcy temu. Wówczas okazało się, że ŚTM będzie musiało opuścić budynek przy Racławickiej 15D, należący do Spółdzielni Mieszkaniowej. Ognisko zajmuje w nim trzy sale o łącznej powierzchni 54 metrów. Jak tłumaczyli przedstawiciele SM, towarzystwo musi ją opuścić, ze względu na zły stan techniczny budynku.

O przenosinach ŚTM szybko zrobiło się głośno. Jego pracownicy sugerowali nawet, że może to oznaczać koniec ogniska.  Rozmowy ze spółdzielnią nie dały rezultatu. Jej przedstawiciele zaproponowali towarzystwu inny lokal, ale z wyższym czynszem. Władze ogniska podkreślały także, że w nowej siedzibie musieliby postawić ścianki działowe i wyciszyć ściany.

Równocześnie pracownicy ŚTM i rodzice uczęszczających do ogniska dzieci, zwrócili się o pomoc do ratusza. Władze miejskie od razu zaproponowały granty finansowe i rozpoczęły poszukiwania lokalu dla towarzystwa, choć zaznaczali, że mają ograniczone możliwości.

Kilka dni temu okazało się, że są ogromne szanse na pozytywne rozwiązanie problemów z siedzibą dla ogniska.
– Mamy budynek przy ul. Hallera 9, w którym kiedyś ćwiczył Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy”. Z przeprowadzonej ekspertyzy wynika, że nie możemy go nadbudować, a taki kiedyś mieliśmy zamiar, natomiast w obecnej formie można go użytkować – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Przedstawiciele ratusza zaproponowali więc Świdnickiemu Towarzystwu Muzycznemu przenosiny na ul. Hallera.
– Dariusz Szymura, prezes ŚTM oglądał już lokal i przyjął naszą propozycję. Oczywiście zaznaczam, że nadal chodzi o wynajem. Towarzystwo będzie płaciło czynsz, możemy zastosować pewne preferencje przy jego naliczeniu, ale obowiązek uiszczania opłaty pozostanie – mówi E. Jankowska.

Przedstawiciele ogniska już obwieścili dobrą wiadomość na swoim profilu na FB: „Władze Świdnika stanęły na wysokości zadania i zadbały nie tylko o losy historii Świdnika, losy ogniska, ale przede wszystkim zadbały o świdnickie dzieci i młodzież. Ognisko nie przestaje istnieć. Od września będziemy wynajmować wspaniały budynek. Przestronny, samodzielny, nikomu nie będziemy uprzykrzać pracy naszymi dźwiękami. Budynek z wieloma salami, wobec czego możemy przyjąć więcej dzieci, stworzyć nowe klasy, rozwijać się. Jesteśmy przeszczęśliwi”.

Zanim na Hallera wprowadzą się uczniowie i instruktorzy, budynek przejdzie remont.
– Nie będzie to duża inwestycja. Najpilniejszą potrzebą będzie wykonanie łazienki. W grę wchodzi również położenie nowych podłóg w kilku salach i odmalowanie ścian – wymienia E. Jankowska. Towarzystwo ma się zająć wygłuszeniem ścian. Prace remontowe mają zostać przeprowadzone w wakacje.

Artykuł przeczytano 2829 razy

Last modified: 10 maja, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content