wtorek, 07 lipca 2020r.

Odpowiedzieli na wyzwanie

Autor: |

Miejski Klub Sportowy Avia Świdnik podjął rękawicę i zmierzył się z #GaszynChallange. To akcja zapoczątkowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Gaszynie, polegająca na zrobieniu 10 pompek oraz wpłaceniu datku na pomoc chorym dzieciom.

Do zabawy zaprosili ich BKS „Łada” Biłgoraj oraz Starostwo Powiatowe w Świdniku. W poniedziałek żółto-niebiescy spotkali się na boisku przy ul. Sportowej, by wspólnie wykonać zadanie. Sami również wskazali nominowanych do wyzwania. To Lubelski Klub Przyjaciół Siatkówki, GTLS Świdniczanka Świdnik Mały oraz MOK w Świdniku.

Ćwiczą, by nieść pomoc
#GaszynChallange cieszy się w Świdniku dużą popularnością. Pompki dla najmłodszych robili już policjanci, strażacy, funkcjonariusze Służby Ochrony Lotniska oraz przedstawiciele Lotniskowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Zadania podjęli się także pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy i Starostwa Powiatowego, a także członkowie świdnickiego klubu morsa „Lodołamacz”.

Jak to się zaczęło?
W lutym, w miejscowości Galewice rozpoczęła się zbiórka na lek dla Wojtusia. Inicjatywa szybko rozprzestrzeniła się na sąsiednie miejscowości i powiaty, jednak koronawirus sprawił, że wszelkie działania plenerowe zostały odwołane. Aby pomoc nie ustała Marcin Topór, wiceprezes gaszyńskiego OSP wpadł na pomysł, by zachęcić mieszkańców Gaszyna do wsparcia zbiórki. Nagrał film, w którym wykonał pompki oraz wyjaśnił zasady zabawy. Nominował też 5 osób. Już następnego dnia otrzymał pierwsze nagranie, a potem kolejne i jeszcze więcej. Wkrótce akcja przekroczyła granice Polski, docierając do Niemiec czy Francji. Udało się też zebrać potrzebną na leczenie Wojtusia kwotę. Na tym jednak #GaszynChallange się nie skończył. Widząc jak wiele udało się dotąd zdziałać, OSP w Gaszynie rzuciło kolejne wyzwanie. Tym razem stawką jest pomoc dzieciom w całym kraju.
Na stronie fundacji NaPompowani, z którą współpracuje OSP udostępniono mapę Polski, na której można zobaczyć na kogo zbierają pieniądze poszczególne województwa. Lubelszczyzna wspiera dwójkę małych bohaterów – Tosię i Kajtka. Drużyna dziewczynki wypompowała już 222 664 zł, natomiast chłopca – 82 059 zł, a liczba chętnych do pomocy wciąż rośnie.

af

Artykuł przeczytano 86 razy

Last modified: 24 czerwca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?