piątek, 23 lutego 2024r.

Odmrażanie kultury

Autor: |

W ramach „odmrażania” życia w kraju zapowiedziano otwarcie niektórych jednostek kultury, w tym bibliotek. Nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy i na jakich warunkach będzie ono przebiegało. Jak formułuje komunikat, ma to nastąpić ”w porozumieniu z organizatorem i po konsultacji z sanepidem”

– Jesteśmy po rozmowach z władzami miasta. Podobnie jak w przypadku innych instytucji, czekamy na rozporządzenie ministra zdrowia, w którym zostaną określone warunki pracy. Po jego opublikowaniu i otrzymaniu zgody miasta otworzymy bibliotekę dla czytelników. Na razie nie określamy w jakim wymiarze czasu i kiedy. Najprawdopodobniej w tygodniu po 3 maja – mówi Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Szefostwo MPBP ma zamiar respektować rekomendacje Biblioteki Narodowej i na początek uruchomi jedynie wypożyczanie książek. Do czasu znaczącego zmniejszenia liczby zakażeń lub odwołania stanu epidemii, zamknięta pozostanie czytelnia, nie będzie wolnego dostępu do księgozbioru i czasopism. Nie będzie też można korzystać ze stanowisk komputerowych.

– Okładki książek są wykonane z tworzyw sztucznych. W bibliotece okładamy je dodatkowo folią. Wirus na takiej powierzchni pozostaje znacznie dłużej niż na papierze. Przyjęte od czytelników książki zostaną odizolowane i odłożone na 10 dni na wydzielone miejsce. Odizolowane egzemplarze zostaną oznaczone datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny. Po tym okresie dopiero włączymy je do ponownego do użycia. Będziemy zachęcać do korzystania z naszych katalogów online, sprawdzania dostępności i rezerwowanie książek, płyt, filmów, co usprawni wypożyczanie. Polecamy użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach. Należy pamiętać, by zachować bezpieczną odległość, biblioteka zaopatrzona jest też w płyn dezynfekcyjny – tłumaczy P. Jankowski.

Po otwarciu biblioteki będą obowiązywały następujące zalecenia:

– Wchodzący do biblioteki mają obowiązek noszenia maseczek, zalecane jest noszenie rękawiczek.

– W bibliotece jednocześnie może przebywać maksymalnie 7 użytkowników, w tym czasie pozostałe osoby oczekują na zewnątrz.

– Do wszystkich oddziałów w bibliotece obowiązuje jedna kolejka.

– W każdej wypożyczalni może znajdować się tylko jeden czytelnik.

– W czasie epidemii zostaje ograniczony dostęp do półek, wszystkie zbiory podaje bibliotekarz.

– W MediaStrefie stanowiska komputerowe i czytelnia prasy pozostają zamknięte do odwołania. Wypożyczamy jednak książki, filmy, audiobooki i płyty z muzyką.

– Prośba o utrzymanie 2-metrowej odległości między użytkownikami, zarówno w bibliotece, jak i na zewnątrz.

– Wchodząc do budynku dezynfekujemy ręce, w wyznaczonym miejscu.

– Wszystkie książki zwrócone przez czytelników poddawane będą 14-dniowej kwarantannie. Dzięki temu zbiory będą bezpieczne.

– Użytkownik oddający zbiory biblioteczne (książki, audiobooki, gazety, filmy, płyty) zostawia je w wyznaczonym punkcie (galeria biblioteki).

– Preferowane rezerwowanie zbiorów bibliotecznych drogą elektroniczną poprzez katalog on-line e-maila oraz telefonicznie, usprawni to obsługę.

Artykuł przeczytano 1557 razy

Last modified: 30 kwietnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »