poniedziałek, 20 maja 2024r.

Od stycznia podatki lekko w górę

Autor: |

Podwyżka obejmie, m.in. właścicieli mieszkań, domów, garaży, lokali handlowych i działek. Średnio stawki wzrosną o około 4 proc. W praktyce oznacza to, że roczny podatek będzie wyższy od kilku do kilkuset złotych, w przypadku budynków i gruntów wykorzystywanych przez przedsiębiorców. Jak tłumaczą przedstawiciele ratusza, rosną stawki, bo i przybywa obowiązków dla samorządu.

Ostatnia sesja miejska przyniosła dyskusję nad stawkami opłat od nieruchomości. Przedstawiciele ratusza zaproponowali wprowadzenie od przyszłego roku wyższych stawek. Projekt nie spodobał się radnym opozycyjnym.

– Podwyżki mają wynieść od 90 do 100 proc. Czy musimy je tak wysoko podnieść i z czego to wynika? – pytał Waldemar Białowąs (KO).

Okazało się, że proponowane zmiany nie są tak drastyczne. – Stawki nie rosną o 100 proc. ale o 4 proc. – tłumaczył skarbnik Janusz Dumin. – Dla lokalu mieszkalnego o powierzchni 63 mkw. wraz z przynależnym gruntem, wzrost kwoty opodatkowania wyniesie

3 zł rocznie. W przypadku garażu, średnio 5 zł. Dla domu o pow. 140 mkw. z działką, około 20 zł rocznie.

Nieco większą podwyżkę odczują przedsiębiorcy. Podatek od nieruchomości za 100 – metrowy budynek handlowy wraz z działką o powierzchni 2 tys. metrów, wzrośnie o około 150 zł rocznie. Nowe stawki mają przynieść dodatkowe wpływy do budżetu miasta na poziomie 480 tys. zł.

– Na tle okolicznych samorządów proponowane stawki są niższe. Po podwyżce są porównywalne do obowiązujących w 2019 roku w gminie Piaski, sąsiedniej Wólce czy Krasnymstawie i niższe niż w  Lublinie. Oczywiście te samorządy również mogą podjąć uchwały o podwyżkach w przyszłym roku – tłumaczył J. Dumin.

Przedstawiciele ratusza przypominali, że cały czas rosną obowiązki samorządów i związane z nimi koszty, stąd również decyzja o zmianie stawek podatkowych.

– Jeśli chcemy rozwijać Świdnik, inwestować, nie możemy przeznaczać pieniędzy z obligacji na działalność bieżącą. Za chwilę będziemy mieć problemy z finansowaniem oświaty i systemu śmieciowego, do którego regularnie dokładamy – mówił Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

– Patrząc na poprzednie lata skokowo rośnie udział finansowania szkół z własnego budżetu, a maleje z subwencji oświatowej. W tej chwili pieniędzy z dotacji rządowej nie wystarcza nawet na wypłacenie pensji zasadniczych dla nauczycieli. Nie mamy wpływu na te kwoty, nie dyskutujemy z przepisami, musimy je stosować. Z podobnym problemem borykają się także inne samorządy – tłumaczyła Ewa Jankowska, sekretarz miasta,

Podczas głosowania, radni, choć niejednogłośnie, zgodzili się na podwyżki podatków. Nowe stawki będą obowiązywać od przyszłego roku.

 

Jak zmienią się stawki podatków od nieruchomości?

 Grunty:

– na prowadzenie działalności gospodarczej – 0,92 zł za mkw. (było 0,88 zł za mkw.)
– pod wodami stojącymi i płynącymi – 4,80 zł za mkw. (było 4,70 zł za mkw.)
– pozostałe – 0,47 zł za mkw. (było 0,45 zł za mkw.)
– niezabudowane objęte obszarem rewitalizacji – 0,94 zł za mkw. (było 0,45 zł za mkw.)

Budynki:

– mieszkalne – 0,77 zł za mkw. (było 0,74 zł za mkw.)
– związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – 23,40 zł za mkw. (było 22,70 zł za mkw.)
– związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 11,18 zł za mkw. (było 10,90 zł za mkw.)
– pozostałe – 7,90 zł za mkw. (było 7,70 zł za mkw.)
– od budowli – 2 proc. ich wartości

 

Artykuł przeczytano 1528 razy

Last modified: 31 października, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content