środa, 24 kwietnia 2024r.

O WOS-ie inaczej

Autor: |

Najpierw I Liceum Ogólnokształcącego, później także klasy z II LO, wzięli udział w poniedziałkowym wykładzie na temat praw wyborczych. Niecodzienne zajęcia z wiedzy o społeczeństwie poprowadził Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, a prywatnie mieszkaniec Świdnika.

– Niektórzy z was posiadają już pełne prawa wyborcze, inni zyskają niebawem. To ważny moment. Pamiętajcie o tym, że 18 lat to taki czas, w którym powinniście sami decydować i brać za to odpowiedzialność. Nie kierujcie się tym, co powiedziała koleżanka, kolega czy co zasugerowali rodzice. To wasz własny wybór. Sami decydujcie na kogo oddać głos. Pamiętajcie, że za brak udziału w wyborach też bierzcie odpowiedzialność – mówił Artur Soboń.

Wiceminister przypomniał, że wkrótce Polacy ruszą do urn, by zadecydować, kto będzie reprezentował ich w Parlamencie Europejskim oraz w sejmie i senacie Rzeczypospolitej Polskiej. Warto więc wiedzieć kto, i z jakich list startuje do wyborów. Zwrócił uwagę, że zaledwie kilka procent naszego społeczeństwa interesuje się wyborami do PE.

– Wiecie, ile procent Polaków zagłosowało w tych wyborach? Zaledwie 24% uprawnionych. To wciąż mało. Dlaczego ważne jest, by wziąć w nich udział? Fundamentalnym powodem jest fakt, że coraz więcej praw obowiązujących w Polsce, powstaje nie w kraju, a w Unii Europejskiej, a naszą rolą jest wykonanie ich – tłumaczył A. Soboń.

Wytłumaczył również, że warto brać udział w wyborach do parlamentu, by w UE znaleźli się również przedstawiciele Lubelszczyzny. Przypomniał, że za pośrednictwem strony Państwowej Komisji Wyborczej (www.pkw.gov.pl) można dowiedzieć się, kto kandyduje do wyborów, z jakiego okręgu wyborczego, z jakiej listy i jakie wyniki osiągnął w poprzednich wyborach.

Wykład był też okazją do przypomnienia podstawowej wiedzy na temat polskiego sejmu i senatu oraz tego, kiedy nasz kraj wszedł do Unii Europejskiej.

Artykuł przeczytano 3506 razy

Last modified: 1 kwietnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content