czwartek, 29 października 2020r.

O Świdnickim Lipcu

Autor: |

Świdniccy uczniowie spotkali się ze świadkami wydarzeń z lipca 1980 roku. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Tu zaczęła się wolność”, który realizuje Fundacja Architekci Kultury.

Poprowadziła je Paulina Niezbecka, historyk, pedagog, absolwentka KUL i UMSC. – Pół roku temu Katarzyna Marjasiewicz napisała projekt do Muzeum Historii Polski. Został zaakceptowany i uzyskał dużą punktację. Dzięki temu mogłam się pojawić w szkołach, placówkach i grupach teatralnych – mówiła Paulina Niezbecka.

Miejski Ośrodek Kultury odwiedzili uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 3, 4 i 5, którzy wcześniej wzięli udział w edukacyjnych zajęciach. O życiu w czasach strajków opowiedzieli Anastazja Jarosz, Barbara Besztak oraz Henryk Adamczyk.

– Bardzo dobrze pamiętam jak dwóch chłopców wtargnęło na moją działkę. Przeskoczyli przez ogrodzenie, aby nazbierać jabłek. Zaprosiłam ich do siebie i zaproponowałam, aby pomogli mi w ich zbieraniu. W zamian mogli wziąć tyle owoców, ile chcieli. Jeden z nich napchał jabłkami wszystkie kieszenie, aby podarować je swoim rodzicom i rodzeństwu. Niestety, w sklepach brakowało produktów – wspominała Anastazja Jarosz.

– W latach 80. wszystko było na kartki. Jednak najwięcej boju toczyliśmy o mięso. Po godzinie sprzedaży półki były puste – opowiadała Barbara Besztak.

Uczestnicy spotkania obejrzeli również fragment reportażu „Pragnienie wolności”, którego autorami są Paulina Niezbecka oraz Kuba Boczkowski. Po raz pierwszy zaprezentowano także film „Świdnicki Lipiec – pamiętamy”.

– To wy jesteście najważniejsi w tym projekcie. Chcemy przekazać wam swoją wiedzę i miłość, pokazać, że Świdnicki Lipiec był przed sierpniem. Zapraszamy na zakończenie projektu, który odbędzie się w październiku. Na ulicy Świdnika zostanie zaprezentowany spektakl teatralny „Kroniki Świdnickie”. Będzie w nim mowa o historii i najważniejszych wydarzeniach dawnych lat – dodała P. Niezbecka.

Na koniec spotkania uczniowie obejrzeli pamiątki Henryka Adamczyka. Na pożegnanie dostali słodki upominek.

nat

Artykuł przeczytano 164 razy

Last modified: 23 września, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?