wtorek, 17 grudnia 2024r.

O poezji i filmie

Autor: |

Pod koniec tygodnia w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej coś dla siebie znajdą miłośnicy poezji oraz filmu. Placówka zaprasza bowiem na spotkania z Markiem Rapnickim oraz Krzysztofem Zanussim.

Promocja tomiku

14 października, o godz. 18.00, w galerii MPBP, przy ul. Niepodległości 13, odbędzie się promocja najnowszego tomiku poezji Marka Rapnickiego pt. „Nieświęta ziemia”. Poprowadzi ją Barbara Gruszka-Zych, autorka książek, między innymi „Życie prywatne Zanussich”, a gościem specjalnym będzie reżyser Krzysztof Zanussi.
Marek Rapnicki, niegdyś mieszkaniec Świdnika, ukończył archeologię  (UMCS), jest animatorem kultury, poetą, eseistą, podróżnikiem, miłośnikiem Bałtyku, starej, zjednoczonej przez chrześcijaństwo Europy, muzyki baroku, jazzu oraz czerwonego wina, znawcą kina, geografii i muzyki rockowej. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem, redaktorem naczelnym „Almanachu Prowincjalnego”, pisma literacko-kulturalnego, które redaguje od 2005 roku. Od 1980 roku mieszka w Raciborzu.

Kino z Zanussim

Natomiast 15 października, o godz. 15.30, również w siedzibie głównej MPBO,  rozpocznie się spotkanie z Krzysztofem Zanussim, uważanym za jednego z najwybitniejszym reżyserów polskiego kina, a także Barbarą Gruszką-Zych. Prowadzącym będzie Marek Rapnicki. Nieodpłatne bilety na spotkanie można odebrać  w wypożyczalni dla dorosłych. Ilość miejsc jest ograniczona.

Filmy K. Zanussiego, który studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, odznaczają się niezwykłą oryginalnością, są zawsze przepełnione refleksją i trafną obserwacją. Reżyser porusza problematykę moralną, psychologiczną, ukazuje życie wewnętrzne bohaterów. Jako wielki autorytet w dziedzinie reżyserii filmowej sprawuje liczne związane z tym funkcje. Od 1980 r. jest kierownikiem zespołu artystycznego, a następnie dyrektorem Studia Filmowego „Tor”. W latach 1971-1983 sprawował urząd wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1975-1977 przewodniczącego Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 1987 r. jest członkiem Komitetu Kinematografii. Pracował również jako wykładowca, między innymi w łódzkiej PWSTiF i National Film School w Wielkiej Brytanii. Krzysztof Zanussi zajmuje się również reżyserią teatralną, bywa scenarzystą, kierownikiem artystycznym, a także producentem. Artysta jest też autorem książek „O montażu w filmie amatorskim” i „Rozmowy o filmie amatorskim” oraz członkiem Akademii Filmowej przyznającej Felixy. 16 października 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Krzysztof Zanussi jest również posiadaczem tytułu doktora honoris causa moskiewskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

ow

Artykuł przeczytano 902 razy

Last modified: 11 października, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content