poniedziałek, 16 grudnia 2024r.

O kobietach jednym głosem

Autor: |

Kultura, sport, edukacja, polityka, sprawy społeczne czy branża budowlana. To tylko część dziedzin życia zawodowego, w których kobiety świetnie się sprawdzają. W piątek ich reprezentantki spotkały się z młodzieżą z I i II LO, a także ZS nr 1, by opowiedzieć o roli pań w dzisiejszym świecie.

Spotkanie, którego pomysłodawcą był Marcin Dmowski, zastępca burmistrza, odbyło się w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury.

– Witam wszystkich bardzo serdecznie. Chciałbym podziękować Wam za udział. Myślę, że to spotkanie jest fajną alternatywą dla lekcji i będziemy mogli porozmawiać. Chcę, żebyście uczestniczyli z nami w tej rozmowie. Na pewno będzie ku temu okazja – przywitał zgromadzonych na sali gości i młodzież Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

W rozmowie wzięli udział: Justyna Mierzwa, wiceprezes zarządu P. K. Pegimek, Agnieszka Nowak-Szpura, dyrektor wykonawczy MKS Avia Świdnik, Beata Kowalczyk, dyrektor Zespołu Przedszkoli nr 2, Renata Elmerych, przewodnicząca Świdnickiej Rady Kobiet oraz Marcin Dmowski. Poprowadziła ją Monika Wójcik z MOK. Natomiast tematem była szeroko rozumiana rola kobiet w dzisiejszym świecie.

– Z mojego punktu widzenia to rola bardzo się zmienia i to bardzo dobrze. Pracuję zarówno z mężczyznami, jak i kobietami, ale nigdy nie patrzę na płeć. Zawsze na pierwszym miejscu stawiam kompetencje. Kiedyś dominował model patriarchalny, rodziny funkcjonowały nieco inaczej. Dziś mam wrażenie, że to się zmienia. Świdnik jest ewenementem, bo w naszym mieście to kobiety w większości decydują o wielu kwestiach. Owszem, na czele miasta stoi pan Burmistrz, ale w wielu naszych spółkach, w oświacie czy innych jednostkach prym wiodą kobiety – mówił M. Dmowski.

O swoich doświadczeniach w pracy w męskim świecie miała okazję opowiedzieć Justyna Mierzwa, wiceprezes zarządu P. K. Pegimek: – W naszej spółce w większości pracują mężczyźni i obecność kobiety faktycznie łagodzi obyczaje. Panowie nie mają problemu z tym, że mają kobietę za szefa. Wręcz przeciwnie. Jest inna atmosfera, nie ma takich konfliktów, a szanse są wyrównane. Kobiety naprawdę mogą odnaleźć się w męskim świecie.

W dziedzinie, w której zwykle dominują panowie świetnie odnalazła się również Agnieszka Nowak-Szpura, dyrektor wykonawczy MKS Avia Świdnik: – Zaczynając pracę w Avii, byłam trzecią albo czwartą kobietą w tym miejscu. Natomiast odkąd powstał Park Avia te proporcje zaczęły się trochę różnicować. Bardzo cenię sobie współpracę z mężczyznami. Daje to poczucie trochę innego podejścia, innego spojrzenia na pewne sytuacje. Na pewno dostrzegacie to, że płeć ma wpływ na to, jak podchodzimy do sytuacji, jednak najważniejsze są kompetencje. Bycie szefem to nie tylko wydawanie poleceń, ale przede wszystkim słuchanie i słyszenie. Jeśli potrafimy współpracować i komunikować się ze sobą daje bardzo dobre przełożenie w danym miejscu.

Zupełnie inną historią podzieliła się Beata Kowalczyk, dyrektor Zespołu Przedszkoli nr 2, która ze względu na charakter swojej pracy, przede wszystkim współpracuje z paniami. Choć, jak przyznaje, powoli się to zmienia i mężczyźni coraz odważniej decydują się na zawód nauczyciela w przedszkolu: – Zdecydowanie oświata, szczególnie opieka przedszkolna, jest sfeminizowana. My panów doceniamy, jeśli tacy się pojawiają. Z ciekawostek mogę powiedzieć, że na UMCS dwóch mężczyzn studiuje już Pedagogikę Przedszkolną, także powoli to się zmienia. Mam wrażenie, że panowie czują się gorzej w edukacji przedszkolnej. Z tym pierwszym etapem rozwoju dziecka kojarzą się właśnie przede wszystkim z kobietami. Mamy cechy opiekuńcze, dużo empatii, to wszystko, czego mały człowiek potrzebuje do rozwoju. Wychowujemy człowieka od najmłodszych lat. To bardzo ważne.

Głos zabrała także Renata Elmerych, przewodnicząca Świdnickiej Rady Kobiet: – Nasza rada pracuje społecznie na rzecz wszystkich świdniczanek. Współpracujemy też z panami burmistrzami, którym przedstawiamy nasze pomysły. Niektóre da się zrealizować, inne wymagają trochę czasu, więc jeśli chodzi o współpracę, jest naprawdę partnerska. Robimy ważne i fajne rzeczy. Jesteśmy jedną drużyną i strzelamy do jednej bramki.

Podczas wydarzenia poruszono również kwestię tego jak panie łączą życie zawodowe z rodzinnym, czy zdarzyło się, że wybierając typowo męski zawód były dyskryminowane. Głos miała okazję zabrać także zebrana w sali kameralnej młodzież, która podzieliła się swoimi planami na przyszłość.

af

Artykuł przeczytano 1066 razy

Last modified: 11 marca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content