Jeszcze kilka miesięcy temu przyszłość Ogniska Muzycznego nie rysowała się w jasnych barwach. Od tego czasu mnóstwo się jednak zmieniło. Dzięki pomocy miasta, nauczyciele i uczniowie przenieśli się do większej, wyremontowanej siedziby, a nowa przestrzeń dała im kolejne możliwości. Dziś prowadzą zajęcia, przyjmują nowych adeptów grania i śpiewania, snują również plany na przyszłość. Jeden z projektów zrealizują już 11 grudnia, zapraszając świdniczan na koncert chopinowski.
Jesienią minionego roku Ognisko Muzyczne stanęło przed poważnym problemem. Okazało się, że musi opuścić budynek przy ul. Racławickiej 15D, w którym działało od przeszło 40 lat. Znalezienie lokalu wcale nie było łatwe. Pomogły władze miasta. Zaproponowały Świdnickiemu Towarzystwu Muzycznemu, prowadzącemu ognisko, pomieszczenia przy ul. Hallera.
Kilka miesięcy wcześniej z budynku wyprowadził się Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy”. Wcześniej lokale trzeba było wyremontować. I w tym pomogło miasto. Radni zdecydowali o przeznaczeniu 120 tys. zł na prace adaptacyjne dla nauczycieli i uczniów. We wrześniu nowa siedziba ogniska była gotowa.
– Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Od dawna wspieramy działalność stowarzyszeń z terenu naszego miasta. Doceniamy ich wkład w życie kulturalne i budowanie lokalnej społeczności – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.
Komfortowe otwarcie
Ognisko rozpoczęło pracę w nowej siedzibie od razu po zakończeniu remontu. W tej chwili uczy się w nim około stu osób, które mają do dyspozycji ponad 220 mkw.
– Jesteśmy wdzięczni władzom miasta i radnym – nie ukrywa Dariusz Szymura, prezes Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego. – Teraz mamy piękną przestrzeń i zupełnie inny komfort prowadzenia zajęć. Każdy z pięciu nauczycieli ma swoją salę, mamy również pomieszczenie, w którym uczymy teorii. Chcemy także, żeby odbywały się w nim mniejsze koncerty naszych uczniów. To dobra alternatywa dla tych osób, które jeszcze nie są obeznane z większymi scenami.
Szef ŚTM jest również wdzięczny rodzicom, którzy pomagali w urządzaniu się ognisku w nowej siedzibie. – Wiele osób i instytucji wyciągnęło do nas pomocną dłoń. Właśnie skończyliśmy urządzanie sali, w której będą ćwiczyć zespoły muzyczne. Przy tym przedsięwzięciu wsparło nas finansowo Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „PEC”. Resztę zrobiliśmy sami – opowiada D. Szymura.
Dla kogo ognisko? Dla każdego
Ognisko Muzyczne to jedna z najstarszych instytucji kulturalnych w Świdniku. Za dwa lata będzie świętować półwiecze działalności. Trudno zliczyć, ile osób uczyło się w niej gry na instrumentach i śpiewu. Najważniejsze jednak, że jest miejscem dla każdego.
– Nie prowadzimy egzaminów, przyjmujemy wszystkich, którzy chcą spełnić swoje pasje i realizować się grając na instrumentach lub śpiewając. Nie stawiamy górnej granicy wiekowej. Mamy uczniów bardzo dorosłych i małe dzieci. Jesteśmy otwarci także na osoby niepełnosprawne. Cieszymy się z każdego, nawet najmniejszego sukcesu naszych podopiecznych – mówi szef Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego.
Plany bliższe i dalsze
Nowa przestrzeń to również nowe perspektywy i możliwości. – W poprzedniej siedzibie spędziliśmy kilkadziesiąt lat, odbyło się w niej wiele koncertów. Mimo skromniejszego metrażu, przeprowadziliśmy dużo ciekawych przedsięwzięć muzycznych. Nowa lokalizacja daje nam komfort pracy, ale otwiera również kolejne perspektywy. Pomysły rodzą się niemal codziennie. Zastanawiamy się nad organizacją przeglądu zespołów muzycznych, chcemy koncertować, będziemy współpracować z Urzędem Stanu Cywilnego przy oprawie uroczystości jubileuszowych – wymienia D. Szymura.
Jedno z nowych przedsięwzięć zostanie zrealizowane już w najbliższą środę, 11 grudnia.
– Ognisko Muzyczne kojarzy się głównie z graniem muzyki rozrywkowej. Częściowo tak jest, bo można się u nas uczyć, m.in. jazzu, bluesa, rocka. Nie oznacza to jednak, że nie edukujemy w kierunku muzyki klasycznej. Postanowiliśmy więc pokazać i tę część naszej działalności, organizując Koncert Chopinowski. Utwory kompozytora zagra trzech naszych uczniów: Jakub Boruch, Jarosław Leśny i Andrzej Daniluk. Będą walce, mazurki, etiudy, preludia, nokturny i polonezy. Przytoczymy trochę ciekawych faktów z życia Fryderyka Chopina – wymienia D. Szymura.
Uczniowie Ogniska Muzycznego po raz pierwszy zagrają na pianinie hybrydowym, które jest połączeniem instrumentu akustycznego z cyfrowym. Koncert odbędzie się w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej (ul. Niepodległości 13), o godzinie 17.00.
Artykuł przeczytano 2434 razy
Last modified: 6 grudnia, 2019