Osoby, które po 15 marca, w następstwie COVID-19, straciły pracę lub ich umowa wygasła, mogą ubiegać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o dodatek solidarnościowy. Wynosi on 1400 zł i przysługuje od 1 czerwca, maksymalnie przez trzy miesiące.
Nowe świadczenie przewidziane jest dla osób, z którymi pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony wygasła po tym terminie. Żeby otrzymać pieniądze, trzeba podlegać ubezpieczeniom społecznym z umowy o pracę łącznie przez co najmniej 60 dni w 2020 roku.
– Dodatek przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia. Osoba uprawniona dostanie świadczenie najwcześniej za ten miesiąc, w którym złożyła wniosek. Jeśli złoży wniosek w czerwcu, otrzyma je już za czerwiec. Jeśli wniosek wpłynie w lipcu, dodatek będzie przysługiwał od lipca – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.
Świadczenie przeznaczone jest również dla osób bezrobotnych, już zarejestrowanych w urzędzie pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji.
Wniosek tylko przez internet
Wniosek należy złożyć maksymalnie do końca sierpnia. Zgodnie z przepisami można to zrobić tylko przez internet.
– Jesteśmy w pełni gotowi do obsługi tego zadania. O świadczenie można wnioskować wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu szybko będziemy mogli wypłacić środki. W razie potrzeby do dyspozycji są pracownicy ZUS, którzy pomogą w zakładaniu profili na PUE – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu.
Wniosek o symbol EDS trzeba podpisać elektronicznie. Można to zrobić: kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym, podpisem osobistym w e-dowodzie lub profilem PUE. Ten ostatni ma każda osoba zarejestrowana w PUE. Informacja o przyznaniu dodatku solidarnościowego albo decyzja o odmowie także pojawią się w platformie.
Pierwszego dnia po wejściu w życie ustawy – do ZUS w województwie lubelskim wpłynęło 185 wniosków o dodatek solidarnościowy. W całej Polsce – ponad 5 tysięcy. Szczegółowe informacje o świadczeniu znajdują się na stronie www.zus.pl.
aw
Artykuł przeczytano 1296 razy
Last modified: 23 czerwca, 2020