sobota, 24 lutego 2024r.

Noc Bibliotek z wyróżnieniem

Autor: |

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna odniosła kolejny duży sukces, tym razem w postaci wyróżnienia za przeprowadzenie tegorocznej “Nocy Bibliotek” organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczestniczyło w niej 1500 placówek z Polski. Spośród nich wybrano 10, przy czym wszystkie nagrody traktowane są równorzędnie, jako pierwsze miejsce ex equo.

– Nowoczesna biblioteka jest otwartą przestrzenią dla wszystkich, którzy chcą z niej skorzystać. Jest,  po domu i pracy, trzecim miejscem, strefą kulturalną wykraczającą daleko poza tradycyjne czytelnictwo. Reagujemy na pojawianie się nowych technologii, takich jak e-booki, e-prasa, audio booki, gry komputerowe, druk 3D. Biblioteka staje się placówką interdyscyplinarną, w której wypożyczanie i czytelnia klasycznych książek jest tylko jedną z form pracy. Sądzę, że tak właśnie zaprezentowaliśmy się podczas “Nocy Bibliotek” – tłumaczy Piotr Jankowski, dyrektor MPBP.

W akcji wzięły udział biblioteka główna i wszystkie filie. Rozpoczęła ją Filia nr 3 spotkaniem zatytułowanym „Cudna moc książki – przyjdź i powiedz nam jak i jaka książka wpłynęła na Twoje życie”. Dzięki niemu uczestnicy uświadomili sobie, jak ważna jest literatura, docenili jej moc wspierania w codziennych trudach i kształtowaniu życiowych celów.

W bibliotecznej „centrali” odbyło się kilka wydarzeń. Pierwszym były warsztaty bębniarskie prowadzone przez Sylwię Lasotę i wciąganie przy tej okazji w czytanie dzieci i rodziców. Z kolei Media Strefa, przy użyciu googli VR, zafundowała swoim gościom wirtualną wycieczkę do Kenii, gdzie mogli podziwiać niepowtarzalność urody afrykańskiej natury. Uczestnicy „Nocy Bibliotek” otrzymali również za zadanie interpretację wybranej powieści podróżniczej. Laureat otrzymał w nagrodę „rubinową oponkę”.

W Filii nr 1 odbyło się spotkanie z japońskim komiksem, czyli mangą. Poprowadzili je prawdziwi eksperci, pasjonaci z Yatta Lublin – największego sklepu dla fanów manga & anime. A na spotkanie przybyli nawet miłośnicy spoza naszego miasta.

Filia nr 2 zaprosiła dzieci i rodziców na warsztaty teatralne oraz spektakl  „Czerwony Kapturek” w wykonaniu teatru Kto Tam? Uczestnicy wydarzenia uczyli się emisji głosu, wyrażania emocji mimiką i ruchem.

– Myślę, że tegoroczna „Noc Bibliotek” w Świdniku doskonale wypełniła treść jej hasła przewodniego „To musi się powieść”. Mnogość oraz różnorodność propozycji pozyskała nam nowych czytelników i walnie przyczyniła do uzyskania wyróżnienia – przekonuje P. Jankowski.

jmr

Artykuł przeczytano 776 razy

Last modified: 8 grudnia, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »