poniedziałek, 26 lutego 2024r.

„Nikt im iść nie kazał…”

Autor: |

„… poszli, bo tak chcieli”. Tymi słowami Edwarda Słońskiego rozpoczyna się wystawa przygotowana przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w ramach realizacji projektu „Krajobraz po Niemożliwym”.

Plenerowa ekspozycja stanęła na placu Konstytucji 3 maja, gdzie zostanie do 2 czerwca. Spacerując po mieście warto zatrzymać się na chwilę i zapoznać bliżej z tematyką zrywu z lat 1863-1864 przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Na poszczególnych tablicach wystawy przedstawiona jest m.in. geneza powstania, jego przebieg, bitwy na terenie Lubelszczyzny czy represje popowstańcze. Przedstawiono również sylwetki przywódców i kobiet, które brały udział w Powstaniu Styczniowym, w tym pochodzącej z pobliskich Wierzchowisk Anny Henryki Pustowójtówny, mianowanej adiutantem przez gen. Langiewicza.

Projekt realizowany przez świdnicką bibliotekę to szereg wydarzeń ku upamiętnieniu powstania, które wybuchło 160 lat temu. Mieszkańcy naszego miasta wzięli udział w wielu wydarzeniach skierowanych praktycznie dla każdej grupy wiekowej, takich jak wykłady, pogadanki, projekcje filmów czy warsztaty z tworzenia komiksów. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa”, w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”, przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Świdnik. Patronat honorowy objął burmistrz Waldemar Jakson.

Artykuł przeczytano 825 razy

Last modified: 19 maja, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »