sobota, 20 lipca 2024r.

Nie daj się oszukać!

Autor: |

Oszuści znajdują coraz bardziej wyszukane metody wyłudzeń. Często celem przestępców nie są pieniądze, ale też dane osobowe, numery kart czy hasła do różnych kont. Służby oraz media ostrzegają i starają się nagłaśniać najnowsze sposoby wykorzystywane przez sprawców. Mimo to, wciąż dochodzi do wielu kradzieży w internecie.

W tym roku świdnicka policja otrzymała już 109 zgłoszeń o oszustwach. Ponad połowa z nich zdarzyła się w sieci. Część pokrzywdzonych po opłaceniu zamówienia nie otrzymała towaru. Zdarzały się też oszustwa na tzw. BLIK. Niedawno jedna z mieszkanek straciła w ten sposób 1000 zł. Sprawca włamał się na jej konto i skorzystał z komunikatora, zwracając się do znajomej z prośbą o szybką pożyczkę przy użyciu kodu aplikacji. Okazuje się, że w Świdniku było jeszcze 6 takich przypadków, a łączna strata finansowa to 3700 zł.
– W przypadku cyberprzestępczości wiek nie ma żadnego znaczenia. Ofiarami są zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Sprawcy, próbując przekonać do przekazania pieniędzy, często uzasadniają to nagłą sytuacją. Pamiętajmy więc, aby zachować czujność i weryfikować osoby, które zwracają się do nas z nietypowymi prośbami. Nie otwierajmy podejrzanych linków i załączników w wiadomościach. Nie udostępniajmy kodów, haseł oraz danych do naszych kont bankowych nikomu, czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy. Jeśli mamy taką możliwość, stosujmy uwierzytelnianie sms przy logowaniu. Nietypowe sytuacje możemy omówić z innymi członkami rodziny, a podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na policję. Trzymając się tych zasad i zachowując ostrożność, będziemy w stanie uniknąć większości internetowych przestępstw – mówi Elwira Domaradzka, oficer prasowy świdnickiej policji.

ao

Artykuł przeczytano 1158 razy

Last modified: 28 listopada, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content