sobota, 24 lutego 2024r.

Nauka przeszła do sieci

Autor: |

Chociaż placówki oświatowe są zamknięte, uczniowie i nauczyciele nie mają przerwy od pracy. Wszelkie działania przenieśli do sieci, gdzie odbywają się lekcje, wirtualne spotkania i telekonferencje.

Aby pomóc w nauce, Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK uruchomiło stronę www.gov.pl/zdalnelekcje. Można tam znaleźć tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów www.cke.gov.pl.

Telewizja na pomoc

O dzieciach i młodzieży szkolnej nie zapomina telewizja, która przygotowała specjalne pasma edukacyjne.

Kanał TVP ABC, codziennie w godzinach 8.00-13.00, zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wśród wielu propozycji znalazły się programy „Al-chemik”, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne oraz „Zaczarowany świat”, zajmujący się trudnymi pojęciami związanymi ze sztuką, teatrem i muzyką. TVP ABC ma w swojej ofercie również magazyn ciekawostkowy „Teleranek”, audycję o zwierzętach „Zagadki zwierzogromadki”, program promujący czytanie książek „Zwierzaki czytaki” oraz serwis informacyjny dla najmłodszych „Studio ABC”.

TVP Kultura przygotowała propozycje dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wśród nich znajdują się programy, filmy i Teatry Telewizji będące ekranizacją lektur obowiązkowych i uzupełniających. Szczegółowy program dostępny jest na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja/pasma-edukacyjne

Telewizja Polska we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchomiła pierwszy kanał edukacyjny on-line. Materiały edukacyjne będą się pojawiały na stronie vod.tvp.pl

Kultura i historia online

Ofertę dla uczniów, ale także dla tych, którzy chcieliby poznać historię lub posłuchać koncertów, mają także muzea, opery i teatry.

Na lekcje historii online oraz wirtualne wycieczki zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego. Na swoim oficjalnym Facebooku emituje dwa bloki tematyczne: poranny, który skierowany jest do dzieci, oraz popołudniowy przeznaczony dla studentów i dorosłych. O godz. 9.00 można wirtualnie zwiedzić muzeum.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie prowadzi akcję #wirtualnemuzeum. W jej ramach odbędą się, między innymi, audycje na żywo. Widzowie będą mogli obejrzeć zakamarki muzeum, słuchając przy tym ciekawych historii z przeszłości. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.biskupin.pl/wirtualnemuzeum.

Biblioteka Narodowa zachęca do czytania online. W cyfrowej bibliotece www.polona.pl dostępne są, nieodpłatnie, 3 miliony książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.

Lista instytucji kultury, a także spektakli i koncertów dostępnych online znajduje się na stronie https://www.gov.pl/…/zostan-w-domu–sztuka-przyjdzie-do-cie…

Muzyka w sieci

Od poniedziałku zamknięta jest Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Rodziny Wiłkomirskich. Władze placówki zachęcają jednak uczniów do twórczego wykorzystania czasu.

– Grajmy, śpiewajmy, słuchajmy muzyki. Zajmijmy nasz czas i myśli dobrym działaniem. Będziemy wam proponować artykuły o muzyce, kompozytorach, linki do transmisji koncertów i nagrań utworów. Niech te dni wolne od zajęć, ale nie od nauki, będą dobrze spożytkowane – napisała na stronie placówki Beata Olszańska, dyrektor PSM.

Szkoła poleca sięgnięcie do takich stron, jak: www.cea-art.pl/harmonia i www.muzykotekaszkolna.pl

A może konkurs?

Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 mogą wziąć udział w dwóch konkursach.

– W ramach pierwszego prosimy o nadsyłanie fotografii pod hasłem „W czasie kwarantanny się nie nudzimy”. Drugi dotyczy zaprojektowania mema. Hasła do wyboru to „Nauczanie zdalne” lub „Chce już do szkoły”. Jeden uczestnik może przesłać kilka prac. Czekamy do 31 marca – mówi Karolina Szuszek, jedna z organizatorek zabawy.

Prace można przesłać na adresy karolina.suszek@op.pl lub biblioteka.sp7.swidnik@gmail.com. Najlepsze zostaną opublikowane na Fanpage’u, Instagramie i stronie szkoły, a ich autorzy otrzymają nagrody.

Do udziału w konkursie plastycznym „Barwy wiosny” zachęca swoich najmłodszych uczniów świetlica Szkoła Podstawowa nr 3 w Świdniku im. T. Kościuszki. Technika prac jest dowolna, format A3 lub A4. Dzieło należy sfotografować i przesłać na adres dlorenc@lscdn.pl. Wirtualna galeria będzie dostępna na bieżąco na szkolnym Facebooku.

Artykuł przeczytano 1805 razy

Last modified: 19 marca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »